Enslaved – Wikipedia, wolna encyklopedia

Enslaved
Ilustracja
Enslaved podczas koncertu na festiwalu Wacken Open Air 3 sierpnia 2007 roku
Rok założenia

1991

Pochodzenie

 Norwegia (Haugesund)

Gatunek

black metal[1][2], viking metal[2], metal progresywny[2]

Wydawnictwo

Deathlike Silence Productions, Voices of Wonder, SPV GmbH, Osmose Productions, Tabu Recordings, Relapse Records, Candlelight Records

Powiązania

Borknagar, Emperor, Gehenna, Audrey Horne, Blood Red Throne

Strona internetowa

Enslaved – norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal – „Enslaved in Rot”.

Do 2010 grupa wydała jedenaście albumów studyjnych i szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych, jak i publiczność. Prawdopodobnie największą popularnością Enslaved cieszy się w rodzimej Norwegii, gdzie trzy ostatnie płyty formacji były notowane na tamtejszej liście przebojów VG-Lista. Ponadto zespół czterokrotnie otrzymał nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen.

Teksty utworów są pod silnym wpływem mitologii nordyckiej, z wyjątkiem środkowego okresu twórczości grupy. Początkowo pisane były w języku islandzkim i staronordyjskim aż do 2001 roku, odkąd pisane są głównie po angielsku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Enslaved podczas koncertu na festiwalu Norway Rock Festival 9 lipca 2010 roku

Został założony w maju 1991 roku w norweskim miasteczku Haugesund przez Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, mających odpowiednio po 13 i 17 lat[3]. Ówczesny skład współtworzył także perkusista Hein Frode Hansen w latach późniejszych związany z Theatre of Tragedy[3]. Początkowo wykonywali death metal pod nazwą Phobia, ciągle poszukując swojego stylu w czasie rozkwitu black metalu w Norwegii. Ostatecznie przybrali ten nurt, jednak w przeciwieństwie do innych grup tego typu ich muzyka miała znamiona progresji. Jeszcze w 1991 roku nowym perkusistą został Kai Johnny Mosaker znany w latach późniejszych jako Trym Torson[3]. Pierwszy koncert Enslaved odbył się 30 listopada w Haugesund. Następnie grupa zarejestrowała pierwsze demo zatytułowane Nema. Na wydanej w grudniu kasecie znalazły się cztery autorskie kompozycje. Rok później ukazało się drugie demo pt. Yggdrasill. Kaseta licząca sześć utworów została nagrana w studiu Micro Music.

W 1993 roku nakładem Candlelight Records ukazał się pierwszy minialbum Enslaved pt. Hordanes Land. Jeszcze tego samego roku nagrania ukazały się jako split z formacją Emperor. Pierwszy album studyjny zespołu zatytułowany Vikingligr Veldi ukazał się w lutym 1994 roku nakładem wytwórni muzycznej Deathlike Silence Productions. Materiał został zadedykowany pamięci zamordowanego w 1993 roku lidera MayhemØysteina „Euronymousa” Aarsetha. Natomiast w sierpniu tego samego roku zostały wydany drugi album pt. Frost. Nagrania zarejestrowane w Grieghallen Studios ukazały się dzięki firmie Osmose Productions. W 1995 roku grupę opuścił Trym Torson, który dołączył do Emperor. Nowym perkusistą został Harald Helgeson. Tego samego roku demo Yggdrassil ukazało się jako split z zespołem Satyricon. Materiał ukazał się nakładem Moonfog Productions. 7 kwietnia 1997 roku ponownie dzięki Osmose Productions ukazał się trzeci album studyjny formacji zatytułowany Eld. Główne partie instrumentalne zostały nagrane w Grieghallen Studios. Natomiast sample dograno w Traeen Turbo Sound. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł Helgeson, którego zastąpił Per „Dirge Rep” Husebø. Skład został poszerzony także o drugiego gitarzystę, którego funkcję objął Roy Kronheim. Rok później ukazał się czwarty album studyjny pt. Blodhemn. Wydawnictwo zostało zarejestrowane w szwedzkich The Abyss Studios we współpracy z producentem muzycznym Peterem Tägtgrenem. 3 października 2000 został wydany piąty album studyjny zespołu zatytułowany Mardraum: Beyond the Within. Sesja nagraniowa odbyła się ponownie w The Abyss Studios. Płyta przyniosła formacji pierwszą nominację do nagrody Spellemannprisen – nagrody norweskiego przemysłu muzycznego.

Piąty album Enslaved pt. Monumension został wydany 27 listopada 2001 roku. Była to kolejna płyta formacji nagrana w Grieghallen Studios, a zmiksowana w studiu Duper. W 2002 po zakończonej trasie koncertowej w Wielkiej Brytanii grupę opuścił gitarzysta Roy Kronheim[4]. Nowy członkiem został Arve Isdal, który początkowo pełnił funkcję muzyka sesyjnego. Koncertowy skład uzupełnił także klawiszowiec Øyvind Madsen. 14 kwietnia 2003 roku ukazał się szósty album studyjny formacji pt. Below the Lights. Wszystkie kompozycje nagrano w Grieghallen Studios. Natomiast miksowanie i mastering odbył się w Duper Studios. Po nagraniach skład opuścił Per „Dirge Rep” Husebø, którego zastąpił Cato Bekkevold[5]. Natomiast 1 sierpnia nakładem Metal Mind Productions ukazał się album DVD zatytułowany Live Retaliation. Na wydawnictwie znalazł się koncert Enslaved zarejestrowany krakowskim studiu telewizyjnym na Krzemionkach 7 października 2002 roku. W 2004 roku Madsena zastąpił Herbrand Larsen. W międzyczasie muzycy podpisali nowy kontrakt wydawniczy, tym razem z rodzimą firmą Tabu Recordings[6]. Następnie 1 listopada został wydany ósmy album zatytułowany Isa. Sesja nagraniowa odbyła się w Grieghallen Studios we współpracy z producentem muzycznym Eirikiem „Pyttenem” Hundvinem. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. lider Immortal – Olve „Abbath” Eikemo, Ted „Nocturno Culto” Skjellum z Darkthrone oraz Dennis Reksten z nowofalowego zespołu Elektrisk Regn. W ramach promocji do tytułowego utworu został nagrany teledysk, który wyreżyserował Asle Birkeland[7]. Materiał przyniósł zespołowi także kolejną nominację do Spellemannprisen. Na początku 2005 roku formacja otrzymała nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen za płytę Isa[8]. 12 września tego samego roku ukazało się drugie wydawnictwo DVD formacji pt. Return to Yggdrasill. Na płycie znalazł się występ zespołu zarejestrowany 4 maja 2005 roku w Bergen[9].

Enslaved podczas koncertu na festiwalu Barge to Hell w 2012 roku

22 maja 2006 roku nakładem wytwórni Candlelight Records ukazał się dziewiąty album grupy pt. Ruun. Materiał został zarejestrowany w studiach Amper Tone i Earshot Studios. Z kolei miksowanie odbyło się w Propeller Music Division. Nagrania były promowane teledyskiem do utworu „Path To Vanir” w reżyserii Asle Birkelanda[10]. Ciesząca się popularnościa płyta dotarł do 38. miejsca listy U.K. Indie Chart w Wielkiej Brytanii[11]. Z kolei w rodzimej Norwegii Runn uplasowała się na 23. miejscu. W 2007 roku zespół otrzymał drugą w historii działalności nagrodę Spellemannprisen za wydawnictwo Ruun[12]. Tego samego roku został opublikowany kolejny teledysk promujący płytę, a zrealizowany do utworu „Essence”. Dziesiąta płyta zespołu pt. Vertebrae ukazała się 29 września 2008 roku dzięki Indie Recordings i Nuclear Blast. Sesja nagraniowa odbyła się w studiach Propeller Music Division, Amper Tone, Earshot Studios i Peersonal Sound. Miksowanie wykonał Joe Barresi znany m.in. ze współpracy z grupami Tool i Queens of the Stone Age. W ramach promocji do pochodzącego z płyty utworu „The Watcher” został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Patric Ullaeus[13]. Album dotarł do 20. miejsca norweskiej listy przebojów. Ponadto po raz pierwszy nagrania Enslaved trafiły na listę Billboard Top Heatseekers, gdzie uplasowały się na 49. miejscu. W 2009 roku po raz trzeci muzycy zostali uhonorowani nagrodą Spellemannprisen za płytę Vertebrae. 27 września 2010 roku ukazał się jedenasty album studyjny zespołu zatytułowany Axioma Ethica Odini. Materiał został nagrany w studiach Earshot, Peersonal Sound i Duper[14]. Natomiast oprawę graficzną przygotował norweski artysta Truls Espedal. Płyta dotarła do 11. miejsca norweskiej listy sprzedaży. Z kolei w USA Axioma Ethica Odini uplasowała się na 16. miejscu listy Top Heatseekers. Pod koniec roku zespół dał szereg koncertów w Europie w ramach Darkness Reborn Tour 2010[15]. Muzycy uczestniczyli w trasie wraz z grupami Dimmu Borgir i Sahg[15]. Na początku 2011 roku Enslaved po raz czwarty otrzymał nagrodę Spellemannprisen za album Axioma Ethica Odini.

Muzycy

[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
Albumy studyjne
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż
NOR
[17]
USA Heat.
[18]
UK
[19]
FRA
[20]
FIN
[21]
DEU
[22]
Vikingligr Veldi
  • Data: 22 lutego 1994
  • Wydawca: Deathlike Silence
Frost
  • Data: 4 sierpnia 1994
  • Wydawca: Osmose
Eld
  • Data: 7 kwietnia 1997
  • Wydawca: Osmose/SPV
Blodhemn
  • Data: 1998
  • Wydawca: Osmose/SPV
Mardraum: Beyond the Within
  • Data: 3 października 2000
  • Wydawca: Osmose/Necropolis
Monumension
  • Data: 27 listopada 2001
  • Wydawca: Osmose/SPV
Below the Lights
  • Data: 14 kwietnia 2003
  • Wydawca: Osmose/The End
Isa
  • Data: 1 listopada 2004
  • Wydawca: Tabu
Ruun
  • Data: 22 maja 2006
  • Wydawca: Tabu/Candlelight
23
Vertebrae
  • Data: 29 września 2008
  • Wydawca: Indie/Nuclear Blast
20 49
Axioma Ethica Odini
  • Data: 27 września 2010
  • Wydawca: Indie/Nuclear Blast
11 16
RIITIIR
  • Data: 28 września 2012
  • Wydawca: Indie/Nuclear Blast
15 8 180 118 47 72
In Times
  • Data: 6 marca 2015
  • Wydawca: Nuclear Blast
28 4 133 122 39 66
E
  • Data: 13 października 2017
  • Wydawca: Nuclear Blast
12 155 80
Utgard
  • Data: 2 października 2020
  • Wydawca: Nuclear Blast
42 30
„–” oznacza, że album nie był notowany.
Minialbumy
Tytuł Dane dot. albumu
Hordanes Land
  • Data: maj 1993
  • Wydawca: Candlelight
The Sleeping Gods
  • Data: 10 maja 2011
  • Wydawca: Scion A/V
Thorn
  • Data: 27 sierpnia 2011
  • Wydawca: Soulseller
Dema
Tytuł Dane dot. albumu
Nema
  • Data: grudzień 1991
  • Wydawca: wydanie własne
Yggdrasill
  • Data: czerwiec 1992
  • Wydawca: wydanie własne
Albumy wideo
Tytuł Dane dot. albumu
Live Retaliation
  • Data: 1 sierpnia 2003
  • Wydawca: Metal Mind/MVD
Return to Yggdrasill
  • Data: 12 września 2005
  • Wydawca: Tabu
Splity
Tytuł Dane dot. albumu Uwagi
Emperor/Hordanes Land
  • Data: 12 października 1993
  • Wydawca: Candlelight/Century Black
The Forest Is My Throne / Yggdrassil
  • Data: 1995
  • Wydawca: Moonfog

Teledyski

[edytuj | edytuj kod]
Enslaved podczas koncertu na festiwalu Barge to Hell w 2012 roku
Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
„Isa” 2004 Asle Birkeland Isa [27]
„Bounded By Allegiance” 2005 Return To Yggdrasill
„Path To Vanir” 2006 Asle Birkeland Ruun [28]
„Essence” 2007 [27]
„The Watcher” 2008 Patric Ullaeus Vertebrae [29]
„Thoughts Like Hammers” 2012 Jerome Siegelaer RIITIIR [30]
„Riitiir” 2015 Christian Skodjereite [27]

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
Enslaved podczas koncertu w ramach Arnhem Metal Meeting w Holandii 27 listopada 2005 roku
Rok Kategoria Tytułem Nagroda Uwagi
2001 Hard rock Mardraum: Beyond the Within Spellemannprisen, 2000 Nominacja[31]
2004 Metal Below the Lights Spellemannprisen, 2003 Nominacja[31]
Metal Below the Lights Alarmprisen Nominacja[32]
2005 Metal Isa Spellemannprisen, 2004 Laur[31]
The Best Black Metal Album Isa Metal Storm Awards 2004 1. miejsce[33]
Metal Isa Alarmprisen Laur[34]
2007 Metal Ruun Spellemannprisen, 2006 Laur[31]
The Best Black Metal Album Ruun Metal Storm Awards 2006 2. miejsce[35]
2009 Metal Vertebrae Spellemannprisen, 2008 Laur[31]
Album roku 2008 Vertebrae Plebiscyt magazynu Terrorizer 1. miejsce
2011 The Best Black Metal Album Axioma Ethica Odini Metal Storm Awards 2010 1. miejsce[36]
Metal Axioma Ethica Odini Spellemannprisen, 2010 Laur[31]
2012 Metal RIITIIR Spellemannprisen, 2011 Nominacja[37]
2016 Metal In Times Spellemannprisen, 2015 Nominacja[38]
2016 Best Underground Band Enslaved Metal Hammer Golden Gods Awards Laur[39]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Steve Huey: Enslaved Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  2. a b c Encyclopaedia Metallum – Enslaved. www.metal-archives.com. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  3. a b c Garry Sharpe-Young: Enslaved Biography. www.musicmight.com. [dostęp 2012-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-09)]. (ang.).
  4. Z Enslaved odchodzi gitarzysta. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  5. Enslaved: Tytuł płyty i odejście perkusisty. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  6. Enslaved w Tabu Recordings. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  7. ENSLAVED: ‘ISA’ Video Posted Onlne – Jan. 3, 2005. blabbermouth.net. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  8. ENSLAVED Win Norwegian ‘GRAMMY’ Award – Mar. 3, 2005. blabbermouth.net. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  9. Enslaved: Powrót do korzeni. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  10. Enslaved: „Ruun” bardziej ekstremalny. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  11. ENSLAVED On A Rampage Through The Official U.K. Indie Chart – May 30, 2006. blabbermouth.net. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  12. Nagroda dla Enslaved. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  13. „The Watcher” Enslaved z wizją. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  14. Enslaved: Album gotowy. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  15. a b Dimmu Borgir, Enslaved i Sahg na „Darkness Reborn Tour 2010”. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-09]. (pol.).
  16. ENSLAVED Parts Ways With Keyboardist HERBRAND LARSEN. www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-15]. (ang.).
  17. Enslaved Norwegian Albums Chart. norwegiancharts.com. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  18. Enslaved Billboard Top Heatseekers Chart. www.billboard.com. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  19. Chart Log UK 2012. www.zobbel.de. [dostęp 2014-06-09]. (ang.).
    CHART: CLUK Update 21.03.2015 (wk11). www.zobbel.de. [dostęp 2015-08-22]. (ang.).
  20. Enslaved French Albums Chart. lescharts.com. [dostęp 2015-03-22]. (ang.).
  21. Enslaved Finnish Albums Chart. finnishcharts.com. [dostęp 2013-09-04]. (ang.).
  22. Enslaved/Longplay-Chartverfolgung. musicline.de. [dostęp 2013-09-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-11)]. (niem.).
  23. ENSLAVED SIGN WITH THE AGENCY GROUP; NOMINATED FOR NORWEGIAN GRAMMY. bravewords.com. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
  24. Metal By Numbers 10/20: The Charts Aren’t All That. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
    Metal By Numbers 10/13: A Hell Of A Low Week For Sales. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
    Zach Show: Metal By Numbers 10/6: You Might ‘Like’ This Week’s Top Rock Debut. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
  25. Matt Brown: Metal By Numbers 11/7: Dreams Of Charts (On A Snowy November Night). www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
    Matt Brown: Metal By Numbers 11/1: Like A Sour Stone. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
    Matt Brown: Metal By Numbers 10/29: Metalocalypse Unleashed Upon The Charts. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
    Matt Brown: Metal By Numbers 10/17: You Wanted The Best, You Got The (Third) Best. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-01-29]. (ang.).
  26. Matt Brown: Metal By Numbers 3/18: Keeping in time. www.metalinsider.net. [dostęp 2015-03-20]. (ang.).
  27. a b c Enslaved Videos. www.metalstorm.net. [dostęp 2014-01-04]. (ang.).
  28. ENSLAVED: ‘Path To Vanir’ Video Posted Online. www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-10-26]. (ang.).
  29. ENSLAVED: ‘The Watcher’ Video Available. www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-10-26]. (ang.).
  30. ENSLAVED: ‘Thoughts Like Hammers’ Video Released; Band To Headline SCION’s Label Showcase. www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-10-26]. (ang.).
  31. a b c d e f Spellemannprisen (wyszukaj Enslaved pod SØK I ARKIVET). www.spellemann.no. [dostęp 2016-10-26]. (norw.).
  32. Frank Johnsen, Kaspar Synnevåg: Alarmprisen 2004 – de nominerte. www.ba.no. [dostęp 2014-01-04]. (norw.).
  33. Metal Storm Awards 2004. www.metalstorm.net. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  34. Alarmpris-vinnere. alarmprisen.no. [dostęp 2014-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-04)]. (norw.).
  35. Metal Storm Awards 2006. www.metalstorm.net. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  36. Metal Storm Awards 2010. www.metalstorm.net. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  37. Spellemannprisen 2012 Vinnere og Nominerte. www.radioludo.no. [dostęp 2013-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-12)]. (norw.).
  38. Se hvem som er nominert til Spellemannsprisen. www.adressa.no. [dostęp 2016-01-07]. (norw.).
  39. Alix Vallecillo: And the Metal Hammer Golden Gods Awards winners this year are…. www.metalinsider.net. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]