Gorzec – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gorzec
Ilustracja
Państwo

 Polska

Położenie

Obidowa

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

ok. 1100–1110 m n.p.m.

Zagospodarowanie

nieużytki

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Gorzec”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Gorzec”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gorzec”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowy Targ
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowy Targ, u góry znajduje się punkt z opisem „Gorzec”
Ziemia49°32′45″N 20°04′01″E/49,545833 20,066944

Gorzec – polana w Gorcach. Położona jest na wysokości około 1100–1110 m na północnych stokach wierzchołka 1114 m znajdującego się na zachodnim grzbiecie szczytu Średni Wierch, w obrębie miejscowości Obidowa. Polana znajduje się na stoku opadającym do doliny Obidowca. Jej górnym obrzeżem prowadzi droga leśna. Jest jedną z wielu polan na grzbiecie łączącym Średni Wierch z Rozdzielem[1]. Dawniej była to hala pasterska należąca do miejscowości Obidowa. Z powodu nieopłacalności ekonomicznej od dawna zaprzestano jej użytkowania[2].

Przez polanę nie prowadzi żaden szlak turystyki pieszej, ale w 2015 r. oddano do użytku trasę narciarstwa biegowego Śladami olimpijczyków z Obidowej na Turbacz. Trasa przebiega przez polanę Gorzec[3]. Polana znajduje się na terenach prywatnych, poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego w granicach wsi Obidowa w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Jest niewielka i nie stanowi punktu widokowego[1].

Nazwa polany pochodzi od słowa gorzeć, czyli palić się, mającego związek z dawnym sposobem otrzymywania polan na grzbietach gór przez wypalanie lasu (tzw. gospodarka żarowa)[2].

Trasa narciarska

[edytuj | edytuj kod]

szlak narciarski czarny trasa narciarska: Obidowa (leśniczówka) – dolina Lepietnicy – Podsolnisko – Nad Papiernią – Mała Polana – NalewajkiSpalone – Gorzec – Średni WierchKałużnaSolniskoRozdzieleTurbacz[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2021-12-27].
  2. a b M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. a b Na podstawie tablic informacyjnych trasy narciarskiej Śladami olimpijczyków.