Grzybnica (dopływ Łarpi) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Grzybnica
Ilustracja
Grzybnica
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Strumień
Długość 5,5 km
Źródło
Miejsce Wzgórza Warszewskie w Przęsocinie
Współrzędne

53°31′00,6″N 14°34′02,5″E/53,516833 14,567361

Ujście
Recypient Odra (Łarpia)
Miejsce

Police

Współrzędne

53°32′42,4″N 14°34′44,0″E/53,545111 14,578889

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie gminy Police
Mapa konturowa gminy Police, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Grzybnica (do 1945 niem. Kriekland Bach) – strumień o długości 5,5 km[1] mający źródła na Płaskowzgórzu Przęsocińskim na Wzgórzach Warszewskich w Przęsocinie (gmina Police).

Płynie przez wieś Przęsocin i Puszczę Wkrzańską, tworząc zachodnią granicę Parku Leśnego Mścięcino w Szczecinie. Na tym odcinku wyznaczona jest granica administracyjna między miastem Szczecin a wiejską częścią gminy Police i miastem Police. W ostatnim odcinku znosi wody ze Wzgórz Warszewskich na Równinę Policką, na teren miasta Police (w rejonie południowej granicy miasta), gdzie płynie podziemnym kanałem na wschód do osiedla Mścięcino, a tam uchodzi do odnogi Odry – Łarpi. W Policach uchodzi do Grzybnicy struga Siedliczanka[2].

W Parku Leśnym Mścięcino strumień płynie w malowniczej dolinie na Wzgórzach Warszewskich w Puszczy Wkrzańskiej.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Raport o stanie miasta Szczecina (2004), s.105
  2. T. Białecki, L. Turek-Kwiatkowska, Szczecin stary i nowy, wyd. Szczecińskie Wydawnictwo Kultury, Szczecin 1991, str. 335