Gwidon z Anderlechtu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Święty
Gwidon z Anderlecht
Guido van Anderlecht
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 950
Anderlecht (dzis. Region Stołeczny Brukseli w Belgii)

Data i miejsce śmierci

12 września 1012
Anderlecht

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

24 czerwca 1112 (uroczysta ekshumacja)
przez Odoarda, biskupa Cambrai

Wspomnienie

12 września

Patron

Anderlechtu, kościelnych, pielgrzymów, chorych, orędownik rolników

Szczególne miejsca kultu

Belgia

Gwidon z Anderlecht[a], znany też jako Biedaczyna z Anderlechtu[1], właśc. nid. Guido van Anderlecht (ur. ok. 950 w Anderlechcie, zm. 12 września 1012 tamże) – pokutnik i pielgrzym, święty Kościoła katolickiego.

Gwidon urodził się w brabanckiej rodzinie wieśniaczej. Będąc bardzo pobożnym człowiekiem, postanowił oddać się na służbę Bogu. Został kościelnym w Laeken. Odwiedzał chorych i ubogich wspomagając ich ze skromnego uposażenia. Chcąc zdobyć dodatkowe fundusze wszedł w spółkę z kupcem z Brukseli. Gdy znalazł się blisko ruiny będąc zbyt chciwym rozpoczął surową pokutę i zaczął pielgrzymować. Udał się pieszo do Rzymu i Ziemi Świętej, odwiedzał najsłynniejsze sanktuaria.

Trudy pielgrzymek, głód, zimno i gorączka przyczyniły się do utraty zdrowia. Zmarł niebawem po powrocie do Anderlechtu. Sława pielgrzyma pokutnika przyczyniła się do tego, że jego pogrzeb był wielką manifestacją[2].

Zabytkowy kościół św. Gwidona w Anderlechcie.

Zapomniany przez lata, pamięć o Gwidonie przywróciło wydarzenie z koniem, który kopytem podczas uprawy roli rozkopał jego grób. Przy tym grobie zaczęły dziać się cuda, a miejsce otoczono kultem. W 1076 roku jego szczątki przeniesiono do pobliskiego kościoła[3]. W 1112 roku biskup z Cambrai Odoard uroczyście ekshumował zwłoki i prze­prowadził kano­niczne rozpoznanie relikwii. W krótkim czasie wybudowano w tym miejscu kościół pod wezwaniem świętego.

Na przestrzeni lat, z powodu wojen, umieszczano relikwie w różnych miejscach, aż w końcu zostały zniszczone przez protestantów w XVIII wieku[3].

Kult Gwidona rozprzestrzenił się po całych Niderlandach (Belgia i Holandia), Francji i Niemczech, a w rodzinnym mieście powstało bractwo jego imienia. Urządzano tu co roku ludowe manifestacje i popisy obrzędowe.

Jego kult do dnia dzisiejszego jest żywy w Belgii, gdzie jest patronem Anderlechtu. Patronuje również kościelnym, pielgrzymom, wielu chorym, koniom pociągowym, rogatym zwierzętom i stajniom oraz jest orędownikiem rolników. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 12 września[4].

W ikonografii św. Gwidon przedstawiany jest jako pielgrzym, czasami w otoczeniu zwierząt domowych lub przy pracy na roli.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. Źródła katolickie i hagiograficzne podają pisownię "Gwidon z Anderlecht", bez odmiany gramatycznej miasta.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gwidon z Anderlecht. Rzymskokatolicka parafia św. Zygmunta w Słomczynie. [dostęp 2011-10-24]. (pol.).
  2. Święty Gwidon z Anderlecht. [dostęp 2011-10-26].
  3. a b Saint Guy of Anderlecht. www.saints.sqpn.com. [dostęp 2011-10-09]. (ang.).
  4. Martyrologium Romanum. Libreria Editrice Vaticana, 2004, s. 511. ISBN 978-88-2097-210-3.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]