Herb Szklarskiej Poręby – Wikipedia, wolna encyklopedia
Typ herbu |
---|
Herb Szklarskiej Poręby – jeden z symboli miasta Szklarska Poręba w postaci herbu[1].
Wygląd i symbolika
[edytuj | edytuj kod]Tarcza herbowa jest trójdzielna w następujący sposób: cała tarcza jest dwudzielna w pas i dodatkowo dolna część tarczy jest dwudzielna w słup. W górnym srebrnym polu puchar z nakrywką, wykonane ze szkła rubinowego. W dolnym, heraldycznie prawym polu brązowa karpa na błękitnym tle, w dolnym lewym polu – srebrne gęsie pióro z lewa w skos na zielonym tle.
Herb nawiązuje do produkcji szkła rubinowego w dawnej hucie Karlstal-Orle (puchar)[2] oraz do niemieckiej nazwy miasta Schreiberhau: pióro jest symbolem pisarza (niem. Schreiber), a pień drzewa symbolizuje zrąb (-hau), na którym powstało miasto[3].
Historia
[edytuj | edytuj kod]pochodzi z 1930 roku. W 2011 Komisja Heraldyczna działająca przy MSWiA zakwestionowała wizerunek herbu jako niezgodny z zasadami tworzenia herbów. Komisja zakwestionowała m.in. kształt tarczy herbowej oraz zwróciła uwagę na naruszenie alternacji heraldycznej przez umieszczenie brązowego pnia na niebieskim tle[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Uchwała nr VIII/98/19 Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie Statutu Miasta Szklarska Poręba. Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. [dostęp 2020-07-02].
- ↑ Przemysław Wiater , Dawna huta szkła Karlstal-Orle. Zarys dziejów [online], naszesudety.pl, 4 grudnia 2006 [dostęp 2016-04-27] .
- ↑ a b Rafał Święcki , Herb Szklarskiej Poręby jest niezgodny z normą [online], gazetawroclawska.pl, 1 marca 2011 [dostęp 2016-04-27] .