Kamienie jubilerskie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kamienie jubilerskie:szafir, rubin, szmaragd, ametyst, diament (wg ruchu wskazówek zegara)
Różne oszlifowane kamienie jubilerskie

Kamienie jubilerskiekamienie szlachetne i ozdobne, naturalne oraz wytwarzane przez człowieka syntetyczne, zwykle oszlifowane, które znajdują zastosowanie w wyrobach jubilerskich[1].

Kamienie jubilerskie charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi oraz wysoką trwałością, twardością i niezmiennością. Są oprawiane w metale szlachetne[2].

Gromadzeniem i uporządkowywaniem informacji o wszystkich aspektach kamieni szlachetnych i ozdobnych zajmuje się dyscyplina naukowa nazywana gemmologią[3]. Najstarszymi opisami kamieni szlachetnych są wzmianki zawarte w Biblii oraz Iliadzie i Odysei[3]. W odległych czasach wiele uwagi poświęcili im Teofrast w traktacie O kamieniach ( De lapidibus)[4] oraz Pliniusz Starszy w Historiae naturalis[3]. W XX i XXI wieku doszło do intensywnego rozwoju gemmologii[3].

Najważniejszym kamieniem na rynku jubilerskim z punktu widzenia ekonomicznego jest diament, który odpowiednio oszlifowany nosi nazwę brylantu[2]. W polskim jubilerstwie wykorzystywane są także m.in. szmaragdy, rubiny, szafiry, topazy, turmaliny, spinele i inne mniej znane kamienie, jak np. tsavoryt czy tanzanit[2]. Rubiny, szafiry i szmaragdy są najważniejszymi kamieniami kolorowymi używanymi w jubilerstwie[5].

Do najbardziej pożądanych na rynku jubilerskim należą kamienie naturalne. Naturalne kamienie jubilerskie są kamieniami wytworzonymi wyłącznie siłami natury, zaś ingerencja człowieka ogranicza się do wydobycia i oszlifowania[2]. Termin „naturalny kamień jubilerski” nie zawsze jest używany poprawnie i często bywa, intencjonalnie lub nieświadomie, nadużywany w celu osiągnięcia nienależnych większych zysków, prowadząc do utraty zaufania u klientów[2]. W praktyce, w Polsce i na świecie, często wbrew prawdzie, prawie wszystkie kamienie jubilerskie prezentowane są potencjalnym nabywcom jako całkowicie naturalne[2] lub bez ujawniania informacji o naturze kamienia, a w szczególności o zastosowanych wobec niego zabiegach upiększających nazywanych traktowaniem[2]. Proceder traktowania kamieni jubilerskich, mający na celu poprawę ich barwy i czystości, nasila się, a stosowane metody są coraz trudniejsze do wykrycia[2]. Sposoby traktowania kamieni, podobnie jak sposoby syntezy kamieni, są różne i w zależności od otrzymanych efektów, mają wpływ na końcową cenę[2]. Problem traktowania kamieni starają się rozwiązać międzynarodowe organizacje zrzeszające jubilerów[2]. Polskie ustawodawstwo nie nakłada obowiązku kontrolowania jakości i autentyczności kamieni jubilerskich na handlowców biżuterii (obowiązkowo badane muszą być natomiast kruszce użyte do wyrobu)[2]. W celu sprawdzenia charakteru, jakości i wartości kamienia zamontowanego w biżuterii nabywca musi skontaktować się z własnej inicjatywy i na własny koszt z niezależnym rzeczoznawcą jubilerskim o kwalifikacjach potwierdzonych egzaminem uznanej instytucji gemmologicznej[2].

Wartość kamieni jubilerskich, przede wszystkim kolorowych, zależy również od pochodzenia złoża, np. szafir z Kaszmiru jest znacznie cenniejszy niż szafir z Madagaskaru, zaś rubin birmański jest bardziej ceniony od tego z Mozambiku[2].

Na rynku jubilerskim obecne są także coraz doskonalsze imitacje kamieni[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jest to definicja zgodna z ustaleniami międzynarodowymi zawartymi w „Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali” (RAL 560 A5 z 1963 r. i RAL 560 A5E z 1970 r.
  2. a b c d e f g h i j k l m n Włodzimierz Łapot: Kamienie jubilerskie. Jubiler Polski, wrzesień 2011. [dostęp 2024-08-07]. (pol.).
  3. a b c d Włodzimierz Łapot: Gemmologia szczegółowa: vademecum. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2000, s. 7, 8. ISBN 83-226-0939-6.
  4. Olga Smolarczyk: Magiczne działanie kamieni. Rzecz o średniowiecznych kamiennikach. Galeria „Tajemnice Klejnotów” w Świętej Katarzynie. [dostęp 2024-08-07]. (pol.).
  5. Kolorowe kamienie jubilerskie. Jubiler Polski, czerwiec 2012. [dostęp 2024-08-07]. (pol.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]