Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1999 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na ONO Estadi na Majorce podczas letniej uniwersjady między 4 a 9 lipca. Reprezentantom Polski udało się zdobyć sześć medali w tym dwa złote[2].
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
Bieg na 100 m | André da Silva | 10,34 | John Capel | 10,35 | Mathew Quinn | 10,42 |
Bieg na 200 m | Coby Miller | 20,32 | Patrick van Balkom | 20,57 | Christos Magos | 20,70 |
Bieg na 400 m | Jerome Davis | 44,91 | Paston Coke | 45,15 | Jopie van Oudtshoorn | 45,21 |
Bieg na 800 m | Norberto Téllez | 1:46,11 | André Bucher | 1:46,49 | Derrick Peterson | 1:46,75 |
Bieg na 1500 m | Bernard Lagat | 3:40,99 | Leszek Zblewski | 3:41,81 | Lorenzo Lazzari | 3:42,36 |
Bieg na 5000 m | Serhij Łebid | 13:37,52 | Roberto García | 13:38,59 | Naoki Mishiro | 13:39,10 |
Bieg na 10 000 m | José Manuel Martínez | 29:37,56 | Naoki Mishiro | 29:39,14 | Pedro Trejo | 29:47,27 |
Półmaraton | Marílson dos Santos | 1:04:05 | Takayuki Nishida | 1:04:11 | Oh Sung-keun | 1:04:33 |
Bieg na 110 m przez płotki | Terrence Trammell | 13,44 | Jonathan Nsenga | 13,50 | Dawane Wallace | 13,59 |
Bieg na 400 m przez płotki | Paweł Januszewski | 48,64 | Bayano Kamani | 48,74 | Marcel Schelbert | 48,77 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Giuseppe Maffei | 8:33,18 | Khamis Seif Abdullah | 8:33,82 | Joël Bourgeois | 8:34,20 |
Sztafeta 4 × 100 m | Stany Zjednoczone Kaaron Conwright Terrence Trammell Coby Miller John Capel[3] | 38,55 | Południowa Afryka Morné Nagel Bradley Agnew Lee Roy Newton Mathew Quinn | 39,08 | Włochy Luca Verdecchia Alessandro Orlandi Alessandro Attene Andrea Colombo | 39,31 |
Sztafeta 4 × 400 m | Stany Zjednoczone Tony Berrian Brandon Couts Derrick Brew Jerome Davis[4] | 3:00,88 | Wielka Brytania Richard Knowles Geoff Dearman Chris Rawlinson Jared Deacon | 3:03,95 | Senegal Ousmane Niang Serigne Diene Souleiman Doumya Alpha Babacar Sall | 3:05,45 |
Chód na 20 km | Alejandro López | 1:25:12 | Lorenzo Civallero | 1:25:23 | Daisuke Ikeshima | 1:26:01 |
Skok wzwyż | Ben Challenger | 2,30 | Mark Boswell | 2,30 | Lee Jin-taek | 2,28 |
Skok o tyczce | Richard Spiegelburg | 5,60 | Štěpán Janáček | 5,60 | Romain Mesnil | 5,55 |
Skok w dal | Ołeksij Łukaszewycz | 8,16 | Luis Méliz | 8,05 | Erik Nijs | 7,99 |
Trójskok | Yoelbi Quesada | 17,40 | Charles Friedek | 17,20 | Jiří Kuntoš | 16,97 |
Pchnięcie kulą | Andy Bloom | 21,11 | Adam Nelson | 20,64 | Stevimir Ercegovac | 19,94 |
Rzut dyskiem | Frantz Kruger | 66,90 | Andy Bloom | 64,68 | Doug Reynolds | 63,65 |
Rzut młotem | Zsolt Németh | 80,40 | Christos Polychroniou | 79,83 | Władysław Piskunow | 78,61 |
Rzut oszczepem | Ēriks Rags | 83,78 | Gregor Högler | 82,63 | Isbel Luaces | 82,18 |
Dziesięciobój | Raúl Duany | 8050 pkt | Stephen Moore | 8028 pkt | Benjamin Jensen | 7982 pkt |
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | wynik |
Bieg na 100 m | Angela Williams | 11,19 | Katia Benth | 11,23 | Vírgen Benavídes | 11,25 |
Bieg na 200 m | Kim Gevaert | 23,10 | Zuzanna Radecka | 23,14 | Nanceen Perry | 23,27 |
Bieg na 400 m | Ionela Târlea | 49,88 | Mikele Barber | 51,03 | Doris Jacob | 51,04 |
Bieg na 800 m | Julija Taranowa | 1:59,63 | Brigita Langerholc | 1:59,87 | Elena Buhaianu | 2:00,26 |
Bieg na 1500 m | Elena Buhaianu | 4:13,04 | Luminita Gogîrlea | 4:14,61 | Ana Amelia Menéndez | 4:14,95 |
Bieg na 5000 m | Rie Ueno | 15:51,24 | Ana Dias | 15:53,23 | Cristina Casandra | 16:03,18 |
Bieg na 10 000 m | Leigh Daniel | 32:58,80 | Yuri Kano | 33:16,41 | Annemette Jensen | 33:36,11 |
Półmaraton | Rosaria Console | 1:14:14 | Yukiko Akaba | 1:14:35 | Marta Fernández | 1:14:52 |
Bieg na 100 m przez płotki | Andria King | 13,04 | Yolanda McCray | 13,08 | Diane Allahgreen | 13,17 |
Bieg na 400 m przez płotki | Daimí Pernía | 53,95 | Joanna Hayes | 54,57 | Ulrike Urbansky | 54,93 |
Sztafeta 4 × 100 m | Stany Zjednoczone Angela Williams Torri Edwards Lakeisha Backus Nanceen Perry[5] | 43,49 | Polska Agnieszka Rysiukiewicz Monika Borejza Irena Sznajder Zuzanna Radecka[2] | 43,74 | Niemcy Shanta Gosh Andrea Bornscheuer Nicole Marahrens Kirsten Bolm[6] | 43,96 |
Sztafeta 4 × 400 m | Stany Zjednoczone Yolanda Brown-Moore Yulanda Nelson Mikele Barber Suziann Reid[7] | 3:27,97 | Rosja Natalja Chruszczelowa Julia Taranowa Olga Salnikowa Anna Tkacz | 3:30,54 | Wielka Brytania Tasha Danvers Dawn Higgins Lee McConnell Sinead Dudgeon[8] | 3:32,25 |
Chód na 10 km | Claudia Iovan | 44:22 | Rossella Giordano | 44:39 | Wałentyna Sawczuk | 45:23 |
Skok wzwyż | Monica Iagăr | 1,95 | Swietłana Łapina | 1,93 | Solange Witteveen | 1,93 |
Skok o tyczce | Pavla Hamáčková | 4,25 | Monique de Wilt | 4,20 | Dana Cervantes | 4,10 |
Skok w dal | Jelena Szewhowcowa | 6,92 | Adrien Sawyer | 6,61 | Maurren Maggi | 6,58 |
Trójskok | Ołena Howorowa | 14,99 | Wu Lingmei | 14,55 | Adelina Gavrila | 14,33 |
Pchnięcie kulą | Yumileidi Cumbá | 18,70 | Song Feina | 18,28 | Elisângela Adriano | 18,17 |
Rzut dyskiem | Nicoleta Grasu | 65,21 | Joanna Wiśniewska | 63,97 | Elisângela Adriano | 62,23 |
Rzut młotem | Mihaela Melinte | 74,24 | Ludmiła Gubkina | 68,27 | Manuela Montebrun | 68,11 |
Rzut oszczepem | Ewa Rybak | 60,76 | Eufemija Štorga | 59,30 | Yanuris la Motaña | 59,08 |
Siedmiobój | Tiffany Lott | 5959 pkt | Kateřina Nekolná | 5900 pkt | Clare Thompson | 5766 pkt |