Osiedle tramwajarzy w Poznaniu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Osiedle tramwajarzy w Poznaniu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miasto

Poznań

Dzielnica

Ogrody

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Osiedle tramwajarzy w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Osiedle tramwajarzy w Poznaniu”
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Osiedle tramwajarzy w Poznaniu”
Ziemia52°24′41,2″N 16°53′04,0″E/52,411444 16,884444

Osiedle tramwajarzy w Poznaniu (dokładnie: Kolonia Domów dla Pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej) – osiedle mieszkaniowe zlokalizowane w Poznaniu pomiędzy ul. Grodziską i Szamotulską, na osiedlu samorządowym Ogrody[1] zaprojektowane w 1927 przez Władysława Czarneckiego. Istniejące budynki zrealizowano w latach 19281930.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Osiedle nie zostało wybudowane w całości – projekt przewidywał realizację większego kompleksu z centralną aleją i budynkiem ochronki dla dzieci (bogaty program socjalny był charakterystyczną cechą osiedli projektowanych przez Czarneckiego – często nie był on w pełni akceptowany przez inwestora, jak np. w przypadku kolonii mieszkaniowej przy ul. Wspólnej). Zrealizowano część założenia przy ul. Grodziskiej (szeregowce) i Szamotulskiej (bliźniaki). Przed każdym z domów zaplanowano mały ogródek z przodu (od ulicy) i większy, na tyłach.

Budynki są dwukondygnacyjne, a mieszkania posiadają z reguły trzy lub cztery pokoje z węzłem sanitarnym. Domy mają tradycyjne formy, z czterospadowymi dachami, krytymi dachówką. Osiedle posiada duży odsetek powierzchni zielonych. Czarnecki mógł czerpać pomysły na takie rozwiązania m.in. od innego poznańskiego (wcześniejszego) architekta – Franza Josepha Weissa. Do dziś osiedle zamieszkane jest w dużej mierze przez byłych lub obecnych pracowników MPK Poznań lub ich potomstwo.

W pobliżu znajduje się Konsulat Rosyjski i Szpital Kliniczny nr 5.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Dojazd zapewniają autobusy linii 148, 159, 163 do przystanku Grodziska.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. http://www.poznan.pl/mim/osiedla/list/osiedla.html?co=osiedle&sa_id=45 Strona osiedla administracyjnego Ogrody wraz z mapą