Temple Grandin – Wikipedia, wolna encyklopedia

Temple Grandin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 sierpnia 1947
Boston

Profesor
Specjalność: nauki rolnicze
Alma Mater

Colorado State University

zootechniczka, autorka
podpis

Temple Grandin (ur. 29 sierpnia 1947 w Bostonie w stanie Massachusetts w USA) – doktor zootechniki oraz profesor na Colorado State University, autorka bestsellerów, konsultant przemysłu mięsnego ds. zachowania zwierząt (np. w warunkach chowu). Jest działaczką na rzecz osób w spektrum autyzmu oraz praw zwierząt.

Dzieciństwo i diagnoza autyzmu

[edytuj | edytuj kod]

Grandin urodziła się w Bostonie w stanie Massachusetts. Została zdiagnozowana jako osoba z autyzmem w 1950. Będąc dwulatką była zaklasyfikowana jako cierpiąca na uszkodzenie mózgu. Prawidłową diagnozę postawiono później. Miała trudności ze znalezieniem pomocy u specjalistów.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Hampshire Country School, szkoły z internatem dla dzieci uzdolnionych w Rindge w Nowym Hampshire w 1960, poszła do college'u. Zdobyła tytuł licencjata z psychologii na Franklin Pierce College (również w Rindge) w 1970, magistra z zoologii na Arizona State University w 1975 i doktora w tej samej dziedzinie na University of Illinois w 1989 roku. Zbudowała „maszynę do ściskania”.

Popularność w mediach i działalność publiczna

[edytuj | edytuj kod]

Grandin stała się sławna po tym, kiedy została opisana przez Olivera Sacksa w tytułowym opowiadaniu jego książki An Anthropologist on Mars. Tytuł jest zaczerpnięty z opisu odczuć Grandin pośród ludzi neurotypowych. Była gościem wielu programów telewizyjnych w Stanach. Zaangażowała się w propagowanie wiedzy o autyzmie oraz humanitarne traktowanie zwierząt rzeźnych. Projektuje specjalne urządzenia do humanitarnego uboju zwierząt. Publikuje na ten temat. W 2010 wyprodukowano film biograficzny Temple Grandin.

Książki wydane w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]