Trojanka (rzeka) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Trojanka
Ilustracja
Trojanka w Głęboczku
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 20 km
Powierzchnia zlewni

147,6 km²

Źródło
Miejsce Puszcza Zielonka
Współrzędne

52°32′18″N 17°06′52″E/52,538333 17,114444

Ujście
Recypient Warta
Miejsce

Mściszewo

Współrzędne

52°35′27″N 16°57′03″E/52,590833 16,950833

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie gminy Murowana Goślina
Mapa konturowa gminy Murowana Goślina, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Trojankarzeka, prawy dopływ Warty, płynąca przez Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka i wsie Zielonka, Głęboczek, Głębocko, Trojanowo, Przebędowo, miasto Murowana Goślina, Raduszyn, Mściszewo do Warty w pobliżu wsi Mściszewo[1].

Znaczny obszar zlewni położony jest na obrzeżu Puszczy Zielonki. Dopływami Trojanki są: Goślinka (lewy dopływ Trojanki, do której wpada w km 5+525), Hutka, Kanał Kąty (prawy dopływ Trojanki, do której wpada w km 9+425), Kanał Wojnowski (prawy dopływ Trojanki, do której wpada w km 10+125). W rynnie polodowcowej w części centralnej Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka znajdują się trzy jeziora połączone rowem - Jezioro Czarne, Pławno, Jezioro Kamińskie, tworząc zlewnię bezodpływową. Przekopane połączenie w postaci rowu z Jezioro Bolechowskie zostało przerwane. Z jeziora Bolechowo woda odprowadzana jest rowem w kierunku północnym do Goślinka. Trojanka, Goślinka i rów Potasze prowadzą wodę przez cały rok; pozostałe cieki - okresowo.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. mapa w: praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011