V Lubelski Batalion Etapowy – Wikipedia, wolna encyklopedia

V Lubelski batalion etapowy
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1919

Rozformowanie

1921

Organizacja
Dyslokacja

Kobryń
Mozyrz[1]

Formacja

Wojska Wartownicze
i Etapowe

Podległość

IVb Brygada Etapowa
IVa Brygada Etapowa

V Lubelski batalion etapowyoddział wojsk wartowniczych i etapowych w okresie II Rzeczypospolitej pełniący między innymi służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

[edytuj | edytuj kod]

Formowanie batalionu rozpoczęto na przełomie 1918–1919. Otrzymał on nazwę okręgu generalnego, w którym powstał i kolejny numer porządkowy oznaczany cyfrą rzymską. Do batalionu wcielono żołnierzy starszych wiekiem i o słabszej kondycji fizycznej. Oficerowie i podoficerowie nie mieli większego doświadczenia bojowego. Batalion nie posiadał broni ciężkiej, a broń indywidualną żołnierzy stanowiły stare karabiny różnych wzorów z niewielką ilością amunicji[2].

We wrześniu batalion wchodził w skład IVb Brygady Etapowej. Stacjonował we Brześciu Litewskim, stanowiąc tymczasową załogę Obozu Warownego Brześć. Stan baonu wynosił wówczas 5 oficerów i 408 szeregowców[3]. W październiku 1920 zreorganizowano brygady etapowe 4 Armii. Batalion wszedł w podporządkowanie dowódcy IVa Brygady Etapowej[4].

W lutym 1921 bataliony etapowe przejęły ochronę granicy polsko-rosyjskiej[5]. Początkowo pełniły ją na linii kordonowej, a w maju zostały przesunięte bezpośrednio na linię graniczną z zadaniem zamknięcia wszystkich dróg, przejść i mostów[6].

W 1921 bataliony etapowe ochraniające granicę przekształcono w bataliony celne[7].

Struktura organizacyjna

[edytuj | edytuj kod]
Organizacja we wrześniu 1920 Organizacja batalionu w lutym 1921[8]
dowódca pododdział miejsce stacjonowania dowódca
por. piech. Władysław Korwin-Kossakowski dowództwo baonu
ppor. Rozenbaum 1 kompania etapowa Antopol
ppor. Hersz Frenkiel 2 kompania etapowa Kobryń
ppor. Aleksander Klimczak 3 kompania etapowa Janów
nie występowała 4 kompania etapowa Żabinka

Dowódcy batalionu

[edytuj | edytuj kod]
  • płk piech. Jan Branicki (VII – VIII 1920)
  • por. piech. Władysław Korwin-Kossakowski[a] (IX 1920[3])
  1. Władysław Korwin-Kossakowski urodził się 12 maja (26 kwietnia) 1889. W czerwcu 1921 pełnił służbę w V Lubelskim Baonie Etapowym, a jego oddziałem macierzystym był 43 pp. 3 maja 1922 został zweryfikowany w stopniu kapitana ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 i 1270. lokatą w korpusie oficerów piechoty. W latach 1923-1935 pełnił służbę w PKU Włodzimierz, pozostając początkowo oficerem nadetatowym 80 pp w Słonimiu (później przeniesiony do kadry oficerów piechoty). Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[9][10][11][12]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]