Wianki (Warszawa) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wianki
Pełna nazwa

Wianki nad Wisłą

Lata aktywności

od 1996

Miejscowość

Multimedialny Park Fontann, Warszawa

Organizator

Stołeczna Estrada

Strona internetowa
Wianki na Wiśle - świętowanie w Warszawie w 1888
Z dawnych Wianków - łódź cyklistów
Wianki - łódź współczesna

Wianki nad Wisłą – cykliczna impreza plenerowa odbywająca się w Multimedialnym Parku Fontann, na Podzamczu, nad Wisłą w Warszawie, organizowana na rozpoczęcie lata (w sobotę najbliższą Nocy Świętojańskiej).

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

We współczesnej formie, jako cykliczna impreza masowa, Wianki organizowane są nieprzerwanie od 1996. Jednakże tradycja organizowania w tym miejscu świąt w dniu letniego przesilenia sięga czasów najdawniejszych. Pierwotnie obchodzono je jako pogańskie święto o charakterze religijnym. Po chrzcie Polski tradycja ta nie zamarła, lecz stopniowo ulegała przeobrażeniom: noc ową zwano także wówczas Sobótką lub nocą świętojańską – pozostały jednak ogniska i wróżby, puszczanie wianków, skoki przez ogień czy palenie ziół.

Począwszy od 1996, jest to doroczne wydarzenie kulturalne, obejmujące występy muzyczne, spektakle, pikniki, kiermasze, wyplatanie i wodowanie wianków, pokazy sztucznych ogni oraz inne atrakcje.

W 2010 impreza została przeniesiona na plac Defilad z powodu zagrożenia powodziowego na Podzamczu[1].

23 czerwca 2012 podczas 17. edycji Wianków nad Wisłą bawiło się ponad 100 tysięcy osób. Koncert został zorganizowany we współpracy z Radiem Zet i TVP2 w ramach trasy koncertowej Lato Zet i Dwójki. Wydarzenie zakończył 12 minutowy pokaz sztucznych ognii. Podczas pokazu wystrzelono w powietrze dwa tysiące ładunków pirotechnicznych o łącznej wadze przekraczającej cztery tony[2].

W 2017 Wianki przyciągnęły ponad 140 tysięcy osób, ustanawiając nowy rekord frekwencji[3].

W 2023 wspólnie z telewizją TVN zorganizowano w ramach Wianków specjalny koncert upamiętniający twórczość piosenkarki Kory pt. KORA. Przyszłam na świat po to[4].

Wykonawcy muzyczni na Wiankach

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]