Divizia A de handbal feminin 2017-2018
| ||||
Sport | handbal | |||
Organizator | Federația Română de Handbal | |||
Nivelul în piramidă | eșalonul secund | |||
Nr. de ediții | 52 | |||
Tipul | tur-retur | |||
Periodicitate | anuală | |||
Data începerii | 13 septembrie 2017 | |||
Data sfârșitului | 22 mai 2018 | |||
Participanți | 27 de echipe (inițial 29) (15 în Seria A) (12 în Seria B, inițial 14) | |||
Meciuri | 210 (Seria A) 130 (Seria B) | |||
Goluri | 11.677 (55,6 pe meci) (în Seria A) 7.043 (54,17 pe meci) (în Seria B) | |||
Site oficial | frh.ro | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Divizia A de handbal feminin 2018-2019 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Divizia A de handbal feminin 2016-2017 | ||||
actualizat pe 22 mai 2018 | ||||
Modifică date / text |
Divizia A de handbal feminin 2017-2018 a fost a 52-a ediție a eșalonului valoric secund al campionatului național de handbal feminin românesc. Competiția a purtat anterior numele Categoria B sau Divizia B, însă a fost redenumită în 1996, când fosta Divizie A a devenit Liga Națională. Întrecerea este organizată anual de Federația Română de Handbal (FRH). Conform regulamentului, la sfârșitul competiției două echipe au promovat direct în Liga Națională 2018-2019, iar alte patru au primit dreptul de participare la un baraj de promovare.[1]
Astfel, la sfârșitul ediției 2017-2018 au promovat direct în Liga Națională ediția 2018-2019, echipele SCM Gloria Buzău, câștigătoarea Seriei A, respectiv CS Minaur Baia Mare, câștigătoarea Seriei B.[2][3] Alte patru echipe, ocupantele locurile 2 și 3 în cele două serii, CSU Neptun Constanța și CSU Știința București din Seria A, respectiv SCM Timișoara și CS Dacia Mioveni 2012 din Seria B, împreună cu echipele clasate pe locurile 11 și 12 în Liga Națională ediția 2017-2018, au participat la un turneu de baraj.[2][3] La finalul turneului de baraj, cele două echipe din Liga Națională și-au păstrat locul, iar celelalte patru echipe au rămas în Divizia A, nereușind promovarea.
Echipe participante
[modificare | modificare sursă]Precum în fiecare an, cele două serii au fost împărțite pe criterii geografice,[1] cu scopul de a limita deplasările lungi și a reduce astfel costurile.
Seria A
[modificare | modificare sursă]În seria A au concurat 15 echipe, din care 6 din București. Acestea erau:
Seria B
[modificare | modificare sursă]În seria B au concurat 14 echipe. Acestea erau:
Note:
- 1) SC Mureșul Târgu Mureș s-a retras din campionat după încheierea turului. FRH a anulat rezultatele din meciurile susținute de SC Mureșul Târgu Mureș în turul campionatului, iar adversarele din acele meciuri se consideră că au stat. În returul campionatului, echipele care erau programate să susțină meciuri împotriva SC Mureșul Târgu Mureș au stat.
- 2) ASCS KSE Târgu Secuiesc s-a retras din campionat după încheierea turului. FRH a anulat rezultatele din meciurile susținute de ASCS KSE Târgu Secuiesc în turul campionatului, iar adversarele din acele meciuri se consideră că au stat. În returul campionatului, echipele care erau programate să susțină meciuri împotriva ASCS KSE Târgu Secuiesc au stat.
Regulament
[modificare | modificare sursă]Regulamentul de desfășurare a ediției 2017-18 a Diviziei A de handbal feminin a fost publicat pe 17 iulie 2017 și conținea și un calendar preliminar al partidelor, cu mențiunea că datele acestora se puteau modifica cu acordul echipelor.[1]
Partide
[modificare | modificare sursă]Meciurile ediției 2017-18 a Diviziei A de handbal feminin s-au jucat în sistem fiecare cu fiecare cu tur și retur, iar programul acestora a fost alcătuit după Tabela Berger. Calendarul competițional s-a stabilit prin tragerea la sorți care a avut loc la București, pe 31 august 2017, de la ora 11:00, la sediul FRH.[4] Datele de desfășurare a partidelor au fost publicate pe 1 septembrie 2017.[5][6]
Seria A
[modificare | modificare sursă]Clasament
[modificare | modificare sursă]Echipe promovate direct în Liga Națională 2018-2019 | |
Echipe care au participat la barajul de promovare |
Clasament valabil pe 22 mai 2018.
Poz. | Echipa | J | V | E | Î | GM | GP | DG | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SCM Gloria Buzău | 28 | 28 | 0 | 0 | 999 | 634 | + 365 | 84 |
2 | CSU Neptun Constanța | 28 | 24 | 0 | 4 | 908 | 675 | + 233 | 72 |
3 | CSU Știința București | 28 | 20 | 2 | 6 | 818 | 661 | + 157 | 62 |
4 | CSM București II | 28 | 19 | 2 | 7 | 842 | 741 | + 101 | 59 |
5 | HCF Piatra Neamț | 28 | 19 | 1 | 8 | 806 | 637 | + 169 | 58 |
6 | CS Dinamo București | 28 | 19 | 0 | 9 | 806 | 677 | + 129 | 57 |
7 | CSȘ Tulcea | 28 | 16 | 1 | 10 | 766 | 751 | + 15 | 50 |
8 | CSA Steaua București | 28 | 11 | 3 | 14 | 830 | 833 | – 3 | 36 |
9 | ACS UAIC CNOT Iași | 28 | 11 | 2 | 15 | 788 | 804 | – 16 | 35 |
10 | CS Știința Bacău | 28 | 10 | 0 | 18 | 754 | 832 | – 78 | 30 |
11 | HC Activ CSO Plopeni | 28 | 8 | 0 | 20 | 800 | 869 | – 69 | 24 |
12 | ACS Școala 181 SSP București1) | 28 | 7 | 1 | 20 | 743 | 834 | – 91 | 21 |
13 | CSU Târgoviște | 28 | 4 | 1 | 23 | 616 | 959 | – 341 | 13 |
14 | CS Danubius Călărași | 28 | 4 | 0 | 24 | 671 | 907 | – 236 | 12 |
15 | ACS Spartac București | 28 | 2 | 2 | 24 | 530 | 865 | – 335 | 8 |
- 1) ACS Școala 181 SSP București a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament.
Rezultate în tur
[modificare | modificare sursă]Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal
Etapa I
[modificare | modificare sursă]13 septembrie 2017 14:00 | CSA Steaua București | 33 - 24 | CSȘ Tulcea | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Dumitru, Ionescu |
(15-11) | ||||
Cronica |
13 septembrie 2017 14:00 | CS Știința Bacău | 27 - 26 | ACS CNOT Iași | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Bărgăuan, Nicolaevici |
Faig 9 | (13-14) | |||
Cronica |
13 septembrie 2017 14:30 | CS Dinamo București | 21 - 32 | HCF Piatra Neamț | Sala Dinamo, București Arbitri: Babău, Roibu |
Matei 7 | Cronica | Oancea 11 | ||
13 septembrie 2017 16:30 | CSU Târgoviște | 27 - 24 | CS Danubius Călărași | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Ionică, Mărgărit |
(16-10) | ||||
Cronica |
13 septembrie 2017 17:00 | CSU Știința București | 37 - 20 | HC Activ Plopeni | Sala Iris, București Arbitri: Marii, Tache |
(17-8) | ||||
Cronica |
13 septembrie 2017 17:00 | SCM Gloria Buzău | 28 - 25 | CSU Neptun Constanța | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Badiu, Barbu |
Horjea 11 | (12-8) | |||
Cronica |
13 septembrie 2017 18:45 | Spartac București | 26 - 26 | Școala 181 București | Sala Iris, București Arbitri: Constantin, Răduț |
(12-14) | ||||
Cronica |
CSM București II a stat.
Etapa a II-a
[modificare | modificare sursă]16 septembrie 2017 12:00 | HCF Piatra Neamț | 32 - 10 | Spartac București | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Arsene, Bontea |
(16-5) | ||||
Cronica |
16 septembrie 2017 12:00 | HC Activ Plopeni | 29 - 36 | SCM Gloria Buzău | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Dinu, Dogărescu |
(12-16) | Horjea 10 | |||
Cronica |
16 septembrie 2017 12:30 | CS Danubius Călărași | 25 - 27 | CS Știința Bacău | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Enache, Răduț |
(15-13) | Ciobanu 8 | |||
Cronica |
16 septembrie 2017 13:00 | CSȘ Tulcea | 30 - 25 | CSU Târgoviște | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Constantin, Gál |
(14-12) | ||||
Cronica |
16 septembrie 2017 13:30 | CSM București II | 27 - 25 | CSU Știința București | Sala Rapid, București Arbitri: Brebu, Ciutacu |
(14-11) | ||||
Cronica |
16 septembrie 2017 14:00 | CSU Neptun Constanța | 39 - 25 | CSA Steaua București | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Basso, Tofan |
Pintilie 8 | (20-11) | |||
Cronica |
30 septembrie 2017 15:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 29 - 27 | CS Dinamo București | Sala LPS, Iași Arbitri: Bărgăuan, Nicolaevici |
(15-12) | ||||
Cronica |
ACS Școala 181 SSP București a stat.
Etapa a III-a
[modificare | modificare sursă]23 septembrie 2017 10:00 | CSU Târgoviște | 12 - 45 | CSU Neptun Constanța | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Costache, Vasile |
(6-22) | Mușat 9 | |||
Cronica |
23 septembrie 2017 11:00 | SCM Gloria Buzău | 37 - 30 | CSM București II | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
Ionescu 10 | (19-13) | |||
Cronica |
23 septembrie 2017 11:00 | CS Știința Bacău | 21 - 23 | CSȘ Tulcea | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Ifrim, Ilisei |
Cășeriu, Ciobanu, Faig 5 | (9-13) | |||
Cronica |
23 septembrie 2017 11:00 | Școala 181 București | 14 - 27 | HCF Piatra Neamț | Sala Iris, București Arbitri: Mihai, Petre |
(7-11) | Miron 6 | |||
Cronica |
23 septembrie 2017 12:30 | Spartac București | 21 - 19 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Rapid, București Arbitri: Ghesoiu, Tănăsescu |
(9-13) | ||||
Cronica |
23 septembrie 2017 14:00 | CSA Steaua București | 38 - 29 | HC Activ Plopeni | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Basso, Tofan |
Vicențiu 10 | (15-15) | |||
Cronica |
23 septembrie 2017 17:30 | CS Dinamo București | 22 - 19 | CS Danubius Călărași | Sala Elite, București Arbitri: Mărgărit, Pirciu |
(9-8) | ||||
Cronica |
CS Universitatea Știința București a stat.
Etapa a IV-a
[modificare | modificare sursă]6 octombrie 2017 14:00 | CSU Neptun Constanța | 37 - 24 | CS Știința Bacău | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Doană, Gociu |
Ciucanu 11 | (22-12) | |||
Cronica |
6 octombrie 2017 17:00 | HC Activ Plopeni | 44 - 26 | CSU Târgoviște | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Mihai, Petre |
(20-12) | ||||
Cronica |
7 octombrie 2017 10:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 24 - 20 | Școala 181 București | Sala LPS, Iași Arbitri: Lungu, Paraschiv |
(16-9) | ||||
Cronica |
7 octombrie 2017 10:30 | CSM București II | 31 - 30 | CSA Steaua București | Sala Rapid, București Arbitri: Ionică, Mărgărit |
(14-16) | ||||
Cronica |
7 octombrie 2017 11:00 | CSU Știința București | 22 - 32 | SCM Gloria Buzău | Sala Iris, București Arbitri: Gurbina, Stanciu |
(10-14) | Horjea 10 | |||
Cronica |
7 octombrie 2017 13:00 | CS Danubius Călărași | 31 - 22 | Spartac București | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Popa, Toma |
(14 - 11) | ||||
Cronica |
7 octombrie 2017 17:00 | CSȘ Tulcea | 29 - 19 | CS Dinamo București | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Cazan, Suliman |
(10-7) | ||||
Cronica |
HCF Piatra Neamț a stat.
Etapa a V-a
[modificare | modificare sursă]11 octombrie 2017 12:30 | CS Dinamo București | 25 - 26 | CSU Neptun Constanța | Sala Dinamo, București Arbitri: Mihai, Petre |
(10-16) | ||||
Cronica |
11 octombrie 2017 16:00 | CS Știința Bacău | 33 - 28 | HC Activ Plopeni | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Agraviloaie, Bura |
Ciobanu 13 | (17-18) | |||
Cronica |
11 octombrie 2017 15:00 | Școala 181 București | 35 - 28 | CS Danubius Călărași | Sala Iris, București Arbitri: Balate, Szabo |
(17-15) | ||||
Cronica |
11 octombrie 2017 16:30 | CSU Târgoviște | 21 - 34 | CSM București II | Sala CSȘ, Târgoviște Arbitri: Mărgărit, Pirciu |
(10-15) | ||||
Cronica |
11 octombrie 2017 17:00 | CSA Steaua București | 29 - 33 | CSU Știința București | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Enache, Răduț |
(13-18) | ||||
Cronica |
11 octombrie 2017 17:00 | Spartac București | 19 - 31 | CSȘ Tulcea | Sala Iris, București Arbitri: Rusoiu, Tita |
(11-14) | ||||
Cronica |
11 octombrie 2017 00:00 | HCF Piatra Neamț | 23 - 21 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Popa, Toma |
(11-9) | ||||
Cronica |
SCM Gloria Buzău a stat.
Etapa a VI-a
[modificare | modificare sursă]14 octombrie 2017 11:00 | CSU Știința București | 36 - 18 | CSU Târgoviște | Sala Iris, București Arbitri: Geaburu, Mitran |
(15-7) | ||||
Cronica |
14 octombrie 2017 12:00 | HC Activ Plopeni | 27 - 33 | CS Dinamo București | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Cristea, Marin |
(14-14) | ||||
Cronica |
14 octombrie 2017 13:00 | CSU Neptun Constanța | 40 - 21 | Spartac București | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Basso, Tofan |
Birton 13 | (20-8) | |||
Cronica |
14 octombrie 2017 14:00 | CS Danubius Călărași | 29 - 37 | HCF Piatra Neamț | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(16-16) | Miron 9 | |||
Cronica |
14 octombrie 2017 14:00 | CSȘ Tulcea | 29 - 25 | Școala 181 București | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Arsene, Bontea |
(15-15) | ||||
Cronica |
14 octombrie 2017 15:00 | CSM București II | 35 - 28 | CS Știința Bacău | Sala Rapid, București Arbitri: Ghesoiu, Tănăsescu |
(20-9) | ||||
Cronica |
14 octombrie 2017 18:00 | SCM Gloria Buzău | 34 - 27 | CSA Steaua București | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Asistență: 400 Arbitri: Dinu, Vovec |
Horjea 10 | (20-12) | |||
Cronica |
ACS UAIC CNOT Iași a stat.
Etapa a VII-a
[modificare | modificare sursă]21 octombrie 2017 09:00 | CS Dinamo București | 20 - 25 | CSM București II | Sala Dinamo, București Arbitri: Radu, Vișan |
(10-15) | ||||
Cronica |
21 octombrie 2017 11:00 | Școala 181 București | 24 - 27 | CSU Neptun Constanța | Sala Iris, București Arbitri: Dumitru, Ionescu |
(12-15) | ||||
Cronica |
21 octombrie 2017 11:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 30 - 27 | CS Danubius Călărași | Sala LPS, Iași Arbitri: Hagiu, Pavel |
(16-13) | ||||
Cronica |
21 octombrie 2017 13:00 | CS Știința Bacău | 23 - 35 | CSU Știința București | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Arsene, Bontea |
(14-16) | ||||
Cronica |
21 octombrie 2017 14:45 | CSU Târgoviște | 26 - 37 | SCM Gloria Buzău | Sala Polivalentă, Târgoviște Asistență: 300 Arbitri: Costache, Vasile |
Lipioașoa 8 | (11-23) | Ciuplea, Vrabie 8 | ||
Cronica |
21 octombrie 2017 15:00 | Spartac București | 31 - 27 | HC Activ Plopeni | Sala Iris, București Arbitri: Ionică, Mărgărit |
(13-15) | ||||
Cronica |
21 octombrie 2017 00:00 | HCF Piatra Neamț | 21 - 13 | CSȘ Tulcea | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Gogolinca, Roibu |
(10-7) | ||||
Cronica |
CSA Steaua București a stat.
Etapa a VIII-a
[modificare | modificare sursă]26 octombrie 2017 17:00 | SCM Gloria Buzău | 42 - 17 | CS Știința Bacău | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Ghesoiu, Tănăsescu |
(18-10) | ||||
Cronica |
28 octombrie 2017 11:00 | CSU Știința București | 26 - 23 | CS Dinamo București | Sala Iris, București Arbitri: Dinu, Dogărescu |
(9-11) | ||||
Cronica |
28 octombrie 2017 12:00 | HC Activ Plopeni | 40 - 31 | Școala 181 București | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Mărgărit, Pirciu |
(19-14) | ||||
Cronica |
28 octombrie 2017 13:00 | CSȘ Tulcea | 31 - 25 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Georgescu, Moldoveanu |
(14-15) | ||||
Cronica |
28 octombrie 2017 13:00 | CSM București II | 30 - 19 | Spartac București | Sala Rapid, București Arbitri: Radu, Vișan |
(12-8) | ||||
Cronica |
28 octombrie 2017 14:00 | CSU Neptun Constanța | 24 - 19 | HCF Piatra Neamț | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Drăghici, Dragut |
Birton 8 | (14-6) | |||
Cronica |
28 octombrie 2017 14:00 | CSA Steaua București | 39 - 22 | CSU Târgoviște | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Popa, Toma |
(20-10) | ||||
Cronica |
CS Danubius Călărași a stat.
Etapa a IX-a
[modificare | modificare sursă]4 noiembrie 2017 10:00 | CS Danubius Călărași | 23 - 25 | CSȘ Tulcea | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Cazan, Suliman |
(9-13) | ||||
Cronica |
4 noiembrie 2017 11:00 | CS Știința Bacău | 28 - 29 | CSA Steaua București | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Bărgăuan, Nicolaevici |
Cășeriu 10 | (12-14) | Ilie 8 | ||
Cronica |
4 noiembrie 2017 12:00 | Școala 181 București | 26 - 41 | CSM București II | Sala Iris, București Arbitri: Mara, Stanciu |
(9-22) | ||||
Cronica |
4 noiembrie 2017 12:00 | HCF Piatra Neamț | 28 - 24 | HC Activ Plopeni | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Arsene, Bontea |
(19-12) | ||||
Cronica |
4 noiembrie 2017 12:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 26 - 34 | CSU Neptun Constanța | Sala LPS, Iași Arbitri: Ifrim, Ilisei |
(9-21) | ||||
Cronica |
4 noiembrie 2017 16:00 | CS Dinamo București | 28 - 29 | SCM Gloria Buzău | Sala Elite, București Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
(15-12) | Ionescu 14 | |||
Cronica |
4 noiembrie 2017 16:00 | Spartac București | 17 - 38 | CSU Știința București | Sala Rapid, București Arbitri: Enache, Răduț |
(10-14) | ||||
Cronica |
CSU Târgoviște a stat.
Etapa a X-a
[modificare | modificare sursă]11 noiembrie 2017 10:30 | CSM București II | 23 - 36 | HCF Piatra Neamț | Sala Rapid, București Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(8-19) | ||||
Cronica |
11 noiembrie 2017 10:30 | CSU Târgoviște | 25 - 37 | CS Știința Bacău | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Dinu, Dogărescu |
(10-19) | ||||
Cronica |
11 noiembrie 2017 11:00 | CSA Steaua București | 22 - 29 | CS Dinamo București | Sala Iris, București Arbitri: Pârvu, Potîrniche |
(11-15) | ||||
Cronica |
11 noiembrie 2017 12:00 | HC Activ Plopeni | 28 - 38 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Doană, Gociu |
(14-20) | ||||
Cronica |
11 noiembrie 2017 14:00 | CSU Neptun Constanța | 43 - 27 | CS Danubius Călărași | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
Birton 10 | (22-15) | |||
Cronica |
11 noiembrie 2017 15:00 | CSU Știința București | 35 - 24 | Școala 181 București | Sala Iris, București Arbitri: Chicuș, Olteanu |
(15-7) | ||||
Cronica |
12 noiembrie 2017 12:30 | SCM Gloria Buzău | 26 - 14 | Spartac București | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Asistență: 700 Arbitri: Cristea, Marin |
Tabarcea 6 | Cronica | |||
CSȘ Tulcea a stat.
Etapa a XI-a
[modificare | modificare sursă]15 noiembrie 2017 14:00 | HCF Piatra Neamț | 17 - 19 | CSU Știința București | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Babău, Roibu |
(7-10) | ||||
Cronica |
15 noiembrie 2017 14:45 | ACS UAIC CNOT Iași | 20 - 34 | CSM București II | Sala LPS, Iași Arbitri: Dumitru, Gheorghiu |
(6-16) | ||||
Cronica |
15 noiembrie 2017 15:00 | CS Dinamo București | 31 - 16 | CSU Târgoviște | Sala Iris, București Arbitri: Nițișor, Stamatoiu |
(17-5) | ||||
Cronica |
15 noiembrie 2017 16:30 | CS Danubius Călărași | 25 - 31 | HC Activ Plopeni | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Mihai, Petre |
(10-15) | ||||
Cronica |
15 noiembrie 2017 00:00 | Școala 181 București | 29 - 33 | SCM Gloria Buzău | Sala Iris, București Arbitri: Cristea, Marin |
(15-19) | ||||
Cronica |
15 noiembrie 2017 17:30 | CSȘ Tulcea | 25 - 28 | CSU Neptun Constanța | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Hagiu, Pavel |
Șerban 7 | (14-12) | Rebeca 8 | ||
Cronica |
15 noiembrie 2017 18:30 | Spartac București | 21 - 28 | CSA Steaua București | Sala Rapid, București Arbitri: Radu, Vișan |
(14-12) | ||||
Cronica |
CS Știința Bacău a stat.
Etapa a XII-a
[modificare | modificare sursă]17 noiembrie 2017 14:00 | CSA Steaua București | 29 - 26 | Școala 181 București | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Enache, Răduț |
(16-14) | ||||
Cronica |
18 noiembrie 2017 10:30 | CSU Știința București | 26 - 20 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Iris, București Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(17-9) | ||||
Cronica |
18 noiembrie 2017 10:30 | CSU Târgoviște | 28 - 28 | Spartac București | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Stuparu, Sîrbu |
(14-14) | ||||
Cronica |
18 noiembrie 2017 13:00 | SCM Gloria Buzău | 35 - 24 | HCF Piatra Neamț | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Ciobea, Dordea |
(16-7) | ||||
Cronica |
18 noiembrie 2017 00:00 | CS Știința Bacău | 26 - 25 | CS Dinamo București | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Bădeliță, Poenaru |
Ciobanu 10 | (17-12) | |||
Cronica |
19 noiembrie 2017 11:00 | CSM București II | 34 - 23 | CS Danubius Călărași | Sala Rapid, București Arbitri: Dușa, Manea |
(18-10) | ||||
Cronica |
20 noiembrie 2017 17:00 | HC Activ Plopeni | 26 - 27 | CSȘ Tulcea | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Dinu, Dogărescu |
(13-13) | ||||
Cronica |
CSU Neptun Constanța a stat.
Etapa a XIII-a
[modificare | modificare sursă]27 noiembrie 2017 14:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 23 - 40 | SCM Gloria Buzău | Sala LPS, Iași Arbitri: Murariu, Tăbăcariu |
(10-24) | ||||
Cronica |
27 noiembrie 2017 14:00 | CSU Neptun Constanța | 33 - 26 | HC Activ Plopeni | Sala Sporturilor, Constanța |
Ciucanu, Rebeca 5 | (17-9) | |||
Cronica |
27 noiembrie 2017 14:30 | HCF Piatra Neamț | 33 - 28 | CSA Steaua București | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Gogolinca, Roibu |
(13-11) | ||||
Cronica |
27 noiembrie 2017 15:00 | CS Danubius Călărași | 21 - 36 | CSU Știința București | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
(15-20) | ||||
Cronica |
27 noiembrie 2017 16:30 | Școala 181 București | 38 - 27 | CSU Târgoviște | Sala Iris, București Arbitri: Costache, Vasile |
(19-16) | ||||
Cronica |
27 noiembrie 2017 18:00 | CSȘ Tulcea | 29 - 26 | CSM București II | Sala Polivalentă, Tulcea Asistență: 700 Arbitri: Arsene, Bontea |
Dragnea 10 | (13-14) | |||
Cronica |
27 noiembrie 2017 18:30 | Spartac București | 19 - 31 | CS Știința Bacău | Sala Iris, București Arbitri: Ivanciu, Nedelcu |
(11-12) | ||||
Cronica |
CS Dinamo București a stat.
Etapa a XIV-a
[modificare | modificare sursă]15 decembrie 2017 17:00 | CSU Știința București | 32 - 21 | CSȘ Tulcea | Sala Iris, București Arbitri: Agraviloaie, Bura |
(17-11) | ||||
Cronica |
16 decembrie 2017 11:00 | CSU Târgoviște | 22 - 38 | HCF Piatra Neamț | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Mărgărit, Pirciu |
(10-18) | ||||
Cronica |
17 decembrie 2017 13:00 | SCM Gloria Buzău | 41 - 22 | CS Danubius Călărași | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Cristea, Murariu |
(21-10) | ||||
Cronica |
18 decembrie 2017 13:00 | CS Știința Bacău | 33 - 29 | Școala 181 București | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Arsene, Bontea |
(17-15) | ||||
Cronica |
18 decembrie 2017 14:00 | CSA Steaua București | 36 - 36 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Ionică, Mărgărit |
(15-21) | ||||
Cronica |
18 decembrie 2017 14:30 | CSM București II | 20 - 19 | CSU Neptun Constanța | Sala Rapid, București Arbitri: Ifrim, Ilisei |
(7-12) | ||||
Cronica |
18 decembrie 2017 18:00 | CS Dinamo București | 32 - 15 | Spartac București | Sala Elite, București Arbitri: Radu, Vișan |
Banciu 8 | (13-7) | |||
Cronica |
HC Activ Plopeni a stat.
Etapa a XV-a
[modificare | modificare sursă]20 decembrie 2017 14:00 | CSȘ Tulcea | 24 - 32 | SCM Gloria Buzău | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Ifrim, Ilisei |
(9-16) | ||||
Cronica |
20 decembrie 2017 18:30 | HC Activ Plopeni | 25 - 29 | CSM București II | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Georgescu, Moldoveanu |
(18-15) | ||||
Cronica |
22 decembrie 2017 14:30 | HCF Piatra Neamț | 30 - 17 | CS Știința Bacău | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Gogolinca, Roibu |
(14-7) | ||||
Cronica |
23 decembrie 2017 11:00 | Școala 181 București | 24 - 29 | CS Dinamo București | Sala Iris, București Arbitri: Enache, Răduț |
Severin 9 | (13-15) | |||
Cronica |
23 decembrie 2017 12:00 | CS Danubius Călărași | 30 - 27 | CSA Steaua București | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(18-13) | ||||
Cronica |
27 decembrie 2017 14:00 | CSU Neptun Constanța | 28 - 22 | CSU Știința București | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Babău, Roibu |
(15-9) | ||||
Cronica |
27 decembrie 2017 14:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 45 - 20 | CSU Târgoviște | Sala LPS, Iași |
(21-8) | ||||
Cronica |
Spartac București a stat.
Clasamentul la finalul turului
[modificare | modificare sursă]- Valabil la finalul turului, pe 28 decembrie 2017
Poz. | Echipa | J | V | E | Î | GM | GP | DG | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SCM Gloria Buzău | 14 | 14 | 0 | 0 | 482 | 340 | + 142 | 42 |
2 | CSU Neptun Constanța | 14 | 12 | 0 | 2 | 448 | 324 | + 124 | 36 |
3 | CSU Știința București | 14 | 11 | 0 | 3 | 422 | 320 | + 102 | 33 |
4 | HCF Piatra Neamț | 14 | 11 | 0 | 3 | 397 | 300 | + 97 | 33 |
5 | CSM București II | 14 | 11 | 0 | 3 | 419 | 358 | + 61 | 33 |
6 | CSȘ Tulcea | 14 | 9 | 0 | 5 | 361 | 355 | + 6 | 27 |
7 | CS Știința Bacău | 14 | 7 | 0 | 7 | 372 | 408 | – 36 | 21 |
8 | CSA Steaua București | 14 | 6 | 1 | 7 | 420 | 415 | + 5 | 19 |
9 | CS Dinamo București | 14 | 6 | 0 | 8 | 364 | 345 | + 19 | 18 |
10 | ACS UAIC CNOT Iași | 14 | 5 | 1 | 8 | 382 | 394 | – 12 | 16 |
11 | HC Activ CSO Plopeni | 14 | 3 | 0 | 11 | 404 | 445 | – 41 | 9 |
12 | ACS Spartac București | 14 | 2 | 2 | 10 | 284 | 418 | – 134 | 8 |
13 | ACS Școala 181 SSP București | 14 | 2 | 1 | 10 | 342 | 395 | – 53 | 7 |
14 | CS Danubius Călărași | 14 | 2 | 0 | 12 | 353 | 439 | – 85 | 6 |
15 | CSU Târgoviște | 14 | 1 | 1 | 12 | 315 | 506 | – 191 | 4 |
Rezultate în retur
[modificare | modificare sursă]Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal
Etapa a XVI-a
[modificare | modificare sursă]13 ianuarie 2018 10:00 | CS Danubius Călărași | 34 - 20 | CSU Târgoviște | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Enache, Răduț |
C. Gavrilă 10 | (19-12) | |||
Cronica |
13 ianuarie 2018 10:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 27 - 24 | CS Știința Bacău | Sala LPS, Iași Arbitri: Mociornea, Savin |
(9-12) | ||||
Cronica |
13 ianuarie 2018 11:00 | Școala 181 București | 30 - 23 | Spartac București | Sala Iris, București Arbitri: Radu, Vișan |
(13-8) | ||||
Cronica |
13 ianuarie 2018 11:30 | HC Activ Plopeni | 26 - 29 | CSU Știința București | Sala Sporturilor „Olimpia”, Ploiești Arbitri: Mihai, Petre |
(14-13) | ||||
Cronica |
13 ianuarie 2018 11:30 | HCF Piatra Neamț | 23 - b29 | CS Dinamo București | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Arsene, Bontea |
(11-13) | ||||
Cronica |
13 ianuarie 2018 14:00 | CSU Neptun Constanța | 20 - 28 | SCM Gloria Buzău | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Murariu, Tăbăcariu |
Pintilie 6 | (9-12) | Horjea 12 | ||
Cronica |
20 ianuarie 2018 17:00 | CSȘ Tulcea | 37 - 34 | CSA Steaua București | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
(19-18) | ||||
Cronica |
CSM București II a stat.
Etapa a XVII-a
[modificare | modificare sursă]21 ianuarie 2018 11:00 | Spartac București | 16 - 31 | HCF Piatra Neamț | Sala Iris, București Arbitri: Rusoiu, Tiță |
(10-15) | ||||
Cronica |
23 ianuarie 2018 18:30 | SCM Gloria Buzău | 38 - 17 | HC Activ Plopeni | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Drăghici, Dragut |
Strahan 10 | (20-4) | Beșleagă 6 | ||
Cronica |
24 ianuarie 2018 14:00 | CS Știința Bacău | 29 - 18 | CS Danubius Călărași | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Costache, Vasile |
Ciobanu 9 | (15-8) | Sbingheci 6 | ||
Cronica |
24 ianuarie 2018 15:00 | CSA Steaua București | 34 - 38 | CSU Neptun Constanța | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Arsene, Bontea |
(14-22) | Oprică, Căldare 8 | |||
Cronica |
24 ianuarie 2018 16:00 | CS Dinamo București | 36 - 23 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Polivalentă, București Arbitri: Dumitru, Ionescu |
Danșina 7 | (20-9) | Agape 8 | ||
Cronica |
24 ianuarie 2018 16:00 | CSU Târgoviște | 19 - 29 | CSȘ Tulcea | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Chicuș, Olteanu |
(9-10) | ||||
Cronica |
24 ianuarie 2018 17:00 | CSU Știința București | 28 - 26 | CSM București II | Sala Iris, București Arbitri: Pârvu, Potîrniche |
(14-13) | ||||
Cronica |
ACS Școala 181 SSP București a stat.
Etapa a XVIII-a
[modificare | modificare sursă]27 ianuarie 2018 12:00 | HC Activ Plopeni | 29 - 31 | CSA Steaua București | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Mărgărit, Pîrciu |
(14-15) | ||||
Cronica |
27 ianuarie 2018 13:00 | HCF Piatra Neamț | 36 - 31 | Școala 181 București | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Agliceriu, Turdean |
(19-15) | ||||
Cronica |
27 ianuarie 2018 14:00 | CSU Neptun Constanța | 40 - 19 | CSU Târgoviște | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Radu, Vișan |
Căldare, Ciucanu, Mada, Pintilie 6 | (24-7) | Lipioașoa 6 | ||
Cronica |
27 ianuarie 2018 15:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 33 - 14 | Spartac București | Sala LPS, Iași Arbitri: Agaviloaie, Bura |
(19-6) | ||||
Cronica |
27 ianuarie 2018 15:30 | CSM București II | 17 - 36 | SCM Gloria Buzău | Sala Rapid, București Arbitri: Popa, Toma |
(12-16) | Ionescu 13 | |||
Cronica |
27 ianuarie 2018 16:00 | CSȘ Tulcea | 30 - 22 | CS Știința Bacău | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Enache, Răduț |
(16-11) | ||||
Cronica |
27 ianuarie 2018 16:00 | CS Danubius Călărași | 23 - 33 | CS Dinamo București | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
David, Zecheru 8 | (8-17) | Danșina 10 | ||
Cronica |
CS Universitatea Știința București a stat.
Etapa a XIX-a
[modificare | modificare sursă]2 februarie 2018 14:00 | Școala 181 București | 29 - 26 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Iris, București Arbitri: Basso, Tofan |
(14-18) | ||||
Cronica |
3 februarie 2018 11:00 | CS Știința Bacău | 25 - 27 | CSU Neptun Constanța | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Gogolinca, Roibu |
Ciobanu 6 | (13-13) | Ciucanu 7 | ||
Cronica |
3 februarie 2018 13:30 | CS Dinamo București | 36 - 27 | CSȘ Tulcea | Sala Iris, București Arbitri: Ghesoiu, Tănăsescu |
Danșina 9 | Cronica | Ghiulgian 7 | ||
3 februarie 2018 14:00 | CSU Târgoviște | 24 - 41 | HC Activ Plopeni | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Bădescu, Matei |
(12-22) | ||||
Cronica |
3 februarie 2018 14:30 | SCM Gloria Buzău | 29 - 22 | CSU Știința București | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Lungu, Paraschiv |
Horjea 12 | (12-8) | |||
Cronica |
3 februarie 2018 15:00 | CSA Steaua București | 26 - 26 | CSM București II | Sala Iris, București Arbitri: Costache, Vasile |
(11-16) | ||||
Cronica |
3 februarie 2018 17:00 | Spartac București | 19 - 23 | CS Danubius Călărași | Sala Iris, București Arbitri: Mărgărit, Pîrciu |
(11-9) | ||||
Cronica |
HCF Piatra Neamț a stat.
Etapa a XX-a
[modificare | modificare sursă]10 februarie 2018 9:45 | CSM București II | 42 - 25 | CSU Târgoviște | Sala Rapid, București Arbitri: Chicuș, Olteanu |
(19-8) | ||||
Cronica |
10 februarie 2018 10:30 | ACS UAIC CNOT Iași | 22 - 27 | HCF Piatra Neamț | Sala LPS, Iași Arbitri: Drăghici, Dragut |
(10-13) | ||||
Cronica |
10 februarie 2018 11:00 | CSU Știința București | 25 - 25 | CSA Steaua București | Sala Iris, București Arbitri: Lungu, Paraschiv |
(12-9) | ||||
Cronica |
10 februarie 2018 11:30 | CS Danubius Călărași | 24 - 34 | Școala 181 București | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Ghită, Topliceanu |
(15-16) | ||||
Cronica |
10 februarie 2018 12:00 | HC Activ Plopeni | 35 - 33 | CS Știința Bacău | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Enache, Răduț |
(17-16) | ||||
Cronica |
10 februarie 2018 12:00 | CSU Neptun Constanța | 23 - 28 | CS Dinamo București | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Ardene, Bontea |
Ciucanu 7 | (13-16) | Danșina 8 | ||
Cronica |
10 februarie 2018 14:00 | CSȘ Tulcea | 31 - 18 | Spartac București | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Dumitru, Gheorghiu |
(14-9) | ||||
Cronica |
SCM Gloria Buzău a stat.
Etapa a XXI-a
[modificare | modificare sursă]24 februarie 2018 10:30 | CSU Târgoviște | 22 - 32 | CSU Știința București | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Bădescu, Matei |
(11-15) | ||||
Cronica |
24 februarie 2018 11:00 | HCF Piatra Neamț | 38 - 18 | CS Danubius Călărași | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Chicuș, Olteanu |
(17-6) | ||||
Cronica |
24 februarie 2018 11:00 | Școala 181 București | 25 - 31 | CSȘ Tulcea | Sala Iris, București Arbitri: Dușa, Manea |
(9-16) | ||||
Cronica |
24 februarie 2018 13:00 | Spartac București | 13 - 37 | CSU Neptun Constanța | Sala Iris, București Arbitri: Ghesoiu, Tănăsescu |
(7-16) | Căldare 6 | |||
Cronica |
24 februarie 2018 14:00 | CS Știința Bacău | 28 - 34 | CSM București II | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Gogolinca, Roibu |
Faig 7 | (12-17) | Moraru 12 | ||
Cronica |
24 februarie 2018 15:00 | CSA Steaua București | 20 - 36 | CS HM Buzău | Sala Iris, București Arbitri: Popa, Toma |
(9-13) | ||||
Cronica |
24 februarie 2018 17:00 | CS Dinamo București | 24 - 19 | HC Activ Plopeni | Sala Iris, București Arbitri: Chrițoiu, Neagu |
Verde 6 | (9-10) | Beșleagă 8 | ||
Cronica |
ACS UAIC CNOT Iași a stat.
Etapa a XXII-a
[modificare | modificare sursă]2 martie 2018 17:00 | CSU Știința București | 41 - 22 | CS Știința Bacău | Sala Iris, București Arbitri: Dumitru, Ionescu |
(22-9) | ||||
Cronica |
3 martie 2018 10:45 | CSM București II | 25 - 26 | CS Dinamo București | Sala Elite, București Arbitri: Florescu, Stoia |
(15-17) | ||||
Cronica |
3 martie 2018 12:30 | SCM Gloria Buzău | 39 - 11 | CSU Târgoviște | Sala LPS, Buzău Asistență: 300 Arbitri: Radu, Vișan |
Goran 8 | (23-2) | |||
Cronica |
3 martie 2018 13:00 | HC Activ Plopeni | 34 - 22 | Spartac București | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Stuparu, Velișca |
(14-9) | ||||
Cronica |
14 martie 2018 14:00 | CSU Neptun Constanța | 33 - 221) | Școala 181 București | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Dumitru, Gheorghiu |
Birton 8 | (16-11) | |||
Cronica |
14 martie 2018 019:00 | CS Danubius Călărași | 26 - 361) | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Basso, Tofan |
(10-19) | ||||
Cronica |
5 mai 2018 17:00 | CSȘ Tulcea | 19 - 281) | HCF Piatra Neamț | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Arsene, Bontea |
(6-12) | ||||
Cronica |
1) Reprogramate din cauza condițiilor meteo nefavorabile.[7]
CSA Steaua București a stat.
Etapa a XXIII-a
[modificare | modificare sursă]7 martie 2018 14:00 | CS Știința Bacău | 19 - 34 | SCM Gloria Buzău | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Cristea, Murariu |
Cășeriu 7 | (9-19) | Horjea 11 | ||
Cronica |
7 martie 2018 14:30 | ACS UAIC CNOT Iași | 32 - 32 | CSȘ Tulcea | Sala LPS, Iași Arbitri: Ifrim, Bura |
(17-14) | ||||
Cronica |
7 martie 2018 14:30 | CS Dinamo București | 27 - 25 | CSU Știința București | Sala Apollo, București Arbitri: Enache, Răduț |
Danșina, Severin 7 | (16-10) | Trufil-Ruje 5 | ||
Cronica |
7 martie 2018 15:00 | HCF Piatra Neamț | 22 - 23 | CSU Neptun Constanța | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Gogolinca, Roibu |
(12-12) | Pintilie 9 | |||
Cronica |
7 martie 2018 16:00 | CSU Târgoviște | 34 - 31 | CSA Steaua București | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Ivanciu, Nedelcu |
(15-15) | ||||
Cronica |
7 martie 2018 17:00 | Școala 181 București | 30 - 32 | HC Activ Plopeni | Sala Iris, București Arbitri: Cazan, Suliman |
(17-17) | ||||
Cronica |
7 martie 2018 18:30 | Spartac București | 15 - 30 | CSM București II | Sala Iris, București Arbitri: Bălțat, Marin |
(5-15) | ||||
Cronica |
CS Danubius Călărași a stat.
Etapa a XXIV-a
[modificare | modificare sursă]10 martie 2018 11:00 | CSU Știința București | 26 - 13 | Spartac București | Sala Iris, București Arbitri: Radu, Vișan |
(13-6) | ||||
Cronica |
10 martie 2018 11:30 | CSM București II | 36 - 27 | Școala 181 București | Sala Rapid, București Arbitri: Doană, Gociu |
(19-11) | ||||
Cronica |
10 martie 2018 12:00 | HC Activ Plopeni | 26 - 31 | HCF Piatra Neamț | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Pârvu, Potîrniche |
(11-14) | ||||
Cronica |
10 martie 2018 14:00 | CSU Neptun Constanța | 35 - 31 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Costache, Vasile |
(19-14) | ||||
Cronica |
10 martie 2018 15:00 | CSA Steaua București | 36 - 34 | CS Știința Bacău | Sala Iris, București Arbitri: Ionică, Mărgărit |
(19-19) | ||||
Cronica |
10 martie 2018 16:00 | SCM Gloria Buzău | 30 - 23 | CS Dinamo București | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Asistență: 500 Arbitri: Chrițoiu, Neagu |
Horjea 13 | (14-11) | Danșina 6 | ||
Cronica |
10 martie 2018 17:00 | CSȘ Tulcea | 32 - 23 | CS Danubius Călărași | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(17-13) | ||||
Cronica |
CSU Târgoviște a stat.
Etapa a XXV-a
[modificare | modificare sursă]30 martie 2018 14:30 | ACS UAIC CNOT Iași | 37 - 27 | HC Activ Plopeni | Sala LPS, Iași Arbitri: Agraviloaie, Bura |
(20-16) | ||||
Cronica |
30 martie 2018 15:00 | HCF Piatra Neamț | 25 - 25 | CSM București II | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Drăghici, Dragut |
(14-11) | ||||
Cronica |
30 martie 2018 15:00 | CS Dinamo București | 36 - 26 | CSA Steaua București | Sala Iris, București Arbitri: Doană, Gociu |
Danșina 9 | (16-12) | Drăghici, Ilie, Stanciu 5 | ||
Cronica |
30 martie 2018 17:00 | Școala 181 București | 29 - 31 | CSU Știința București | Sala Iris, București Arbitri: Costache, Vasile |
(19-16) | ||||
Cronica |
30 martie 2018 18:30 | Spartac București | 19 - 44 | SCM Gloria Buzău | Sala Iris, București Arbitri: Nițișor, Stamatoiu |
(11-20) | ||||
Cronica |
30 martie 2018 19:00 | CS Danubius Călărași | 20 - 47 | CSU Neptun Constanța | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Popa, Toma |
(10-25) | Căldare 10 | |||
Cronica |
31 martie 2018 13:00 | CS Știința Bacău | 40 - 26 | CSU Târgoviște | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Arsene, Bontea |
(21-12) | ||||
Cronica |
CSȘ Tulcea a stat.
Etapa a XXVI-a
[modificare | modificare sursă]3 aprilie 2018 17:00 | SCM Gloria Buzău | 37 - 28 | Școala 181 București | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Dinu, Vovec |
Ionescu 8 | (17-10) | |||
Cronica |
4 aprilie 2018 14:00 | CSU Neptun Constanța | 36 - 27 | CSȘ Tulcea | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Arsene, Bontea |
Birton, Pintilie 9 | (20-10) | |||
Cronica |
4 aprilie 2018 16:00 | CSU Târgoviște | 27 - 39 | CS Dinamo București | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Balate, Szabo |
(13-19) | ||||
Cronica |
4 aprilie 2018 16:30 | CSM București II | 37 - 30 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Agronomia, București Arbitri: Mărgărit, Pirciu |
(17-20) | ||||
Cronica |
4 aprilie 2018 17:00 | CSU Știința București | 26 - 24 | HCF Piatra Neamț | Sala Iris, București Arbitri: Iacob, Savu |
(13-11) | Oancea 11 | |||
Cronica |
4 aprilie 2018 18:30 | CSA Steaua București | 34 - 18 | Spartac București | Sala CSȘ 6, București Arbitri: Enache, Răduț |
(17-9) | ||||
Cronica |
6 aprilie 2018 12:00 | HC Activ Plopeni | 33 - 28 | CS Danubius Călărași | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Bălțat, Marin |
(19-12) | ||||
Cronica |
CS Știința Bacău a stat.
Etapa a XXVII-a
[modificare | modificare sursă]25 aprilie 2018 14:00 | CSȘ Tulcea | 30 - 26 | HC Activ Plopeni | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Hagiu, Pavel |
(16-9) | ||||
Cronica |
25 aprilie 2018 15:00 | CS Dinamo București | 33 - 23 | CS Știința Bacău | Sala Iris, București Arbitri: Agliceriu, Turdean |
(16-14) | ||||
Cronica |
25 aprilie 2018 15:30 | HCF Piatra Neamț | 28 - 31 | SCM Gloria Buzău | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Drăghici, Dragut |
(12-15) | Horjea 16 | |||
Cronica |
25 aprilie 2018 16:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 23 - 26 | CSU Știința București | Sala LPS, Iași Arbitri: Mociornea, Savin |
(11-12) | ||||
Cronica |
25 aprilie 2018 17:00 | Școala 181 București | 32 - 25 | CSA Steaua București | Sala Iris, București Arbitri: Dinu, Dogărescu |
(14-12) | ||||
Cronica |
25 aprilie 2018 18:00 | CS Danubius Călărași | 25 - 28 | CSM București II | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
(14-20) | ||||
Cronica |
25 aprilie 2018 18:30 | Spartac București | 24 - 26 | CSU Târgoviște | Sala Iris, București Arbitri: Rușoiu, Tița |
(9-15) | ||||
Cronica |
CSU Neptun Constanța a stat.
Etapa a XXVIII-a
[modificare | modificare sursă]26 aprilie 2018 16:30 | CSM București II | 38 - 32 | CSȘ Tulcea | Sala Agronomia, București Arbitri: Babău, Roibu |
(18-13) | ||||
Cronica |
27 aprilie 2018 17:00 | CSU Știința București | 33 - 21 | CS Danubius Călărași | Sala Iris, București Arbitri: Balate, Szabo |
(15-10) | ||||
Cronica |
28 aprilie 2018 10:00 | CS Știința Bacău | 32 - 21 | Spartac București | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Bădelița, Poenaru |
(16-9) | ||||
Cronica |
28 aprilie 2018 10:00 | CSU Târgoviște | 32 - 30 | Școala 181 București | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Mihai, Petre |
(16-13) | ||||
Cronica |
28 aprilie 2018 12:00 | SCM Gloria Buzău | 49 - 31 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Enache, Răduț |
(24-16) | ||||
Cronica |
28 aprilie 2018 13:00 | CSA Steaua București | 29 - 25 | HCF Piatra Neamț | Sala Iris, București Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(14-10) | ||||
Cronica |
28 aprilie 2018 15:00 | HC Activ Plopeni | 27 - 37 | CSU Neptun Constanța | Sala Sporturilor, Plopeni Arbitri: Arsene, Bontea |
(14-18) | ||||
Cronica |
CS Dinamo București a stat.
Etapa a XXIX-a
[modificare | modificare sursă]9 mai 2018 14:00 | CSU Neptun Constanța | 36 - 29 | CSM București II | Sala Sporturilor, Constanța Arbitri: Hagiu, Pavel |
Căldare, Pintilie 9 | (20-15) | |||
Cronica |
9 mai 2018 15:00 | ACS UAIC CNOT Iași | 30 - 25 | CSA Steaua București | Sala LPS, Iași Arbitri: Gogolinca, Roibu |
(11-11) | ||||
Cronica |
9 mai 2018 15:00 | Școala 181 București | 28 - 26 | CS Știința Bacău | Sala Iris, București Arbitri: Rușoiu, Tița |
(11-13) | ||||
Cronica |
9 mai 2018 16:00 | HCF Piatra Neamț | 37 - 17 | CSU Târgoviște | Sala Polivalentă, Piatra Neamț Arbitri: Lungu, Paraschiv |
(19-8) | ||||
Cronica |
9 mai 2018 18:00 | CSȘ Tulcea | 26 - 26 | CSU Știința București | Sala Polivalentă, Tulcea Arbitri: Chirițoiu, Neagu |
(14-13) | ||||
Cronica |
9 mai 2018 18:30 | Spartac București | 11 - 36 | CS Dinamo București | Sala Iris, București Arbitri: Enache, Răduț |
Petrescu 5 | (8-15) | Verde 7 | ||
Cronica |
9 mai 2018 19:00 | CS Danubius Călărași | 17 - 53 | SCM Gloria Buzău | Sala Șc. 11 T. Vladimirescu, Călărași Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
(9-25) | ||||
Cronica |
HC Activ Plopeni a stat.
Etapa a XXX-a
[modificare | modificare sursă]12 mai 2018 9:00 | CS Dinamo București | 36 - 27 | Școala 181 București | Sala Elite, București Arbitri: Enache, Răduț |
(18-14) | ||||
Cronica |
12 mai 2018 11:00 | CS Știința Bacău | 25 - 34 | HCF Piatra Neamț | Sala Sporturilor, Bacău Arbitri: Drăghici, Dragut |
Ciobanu 8 | (17-15) | Oancea 9 | ||
Cronica |
12 mai 2018 11:00 | CSU Târgoviște | 23 - 25 | ACS UAIC CNOT Iași | Sala Polivalentă, Târgoviște Arbitri: Costache, Vasile |
(13-12) | ||||
Cronica |
12 mai 2018 11:00 | CSU Știința București | 26 - 28 | CSU Neptun Constanța | Sala Iris, București Arbitri: Dumitru, Ionescu |
(11-17) | ||||
Cronica |
12 mai 2018 13:00 | CSA Steaua București | 34 - 18 | CS Danubius Călărași | Sala Iris, București Arbitri: Balate, Szabo |
(14-12) | ||||
Cronica |
12 mai 2018 14:30 | SCM Gloria Buzău | 33 - 22 | CSȘ Tulcea | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Popa, Toma |
(15-12) | ||||
Cronica |
22 mai 2018 16:30 | CSM București II | 30 - 24 | HC Activ Plopeni | Sala Agronomia, București Arbitri: Cazan, Suliman |
(16-12) | ||||
Cronica |
Spartac București a stat.
Seria B
[modificare | modificare sursă]Clasament
[modificare | modificare sursă]Echipe promovate direct în Liga Națională 2018-2019 | |
Echipe care au participat la barajul de promovare |
Clasament valabil pe 18 mai 2018.
ASCS KSE Târgu Secuiesc și SC Mureșul Târgu Mureș s-au retras din campionat după încheierea turului. FRH a anulat rezultatele din meciurile susținute de cele două echipe, iar adversarele din acele meciuri se consideră că au stat.
Clasament valabil după anularea rezultatelor din meciurile susținute de ASCS KSE Târgu Secuiesc și SC Mureșul Târgu Mureș.
Poz. | Echipa | J | V | E | Î | GM | GP | DG | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CS Minaur Baia Mare | 22 | 21 | 1 | 0 | 713 | 480 | + 233 | 64 |
2 | SCM Timișoara | 22 | 19 | 0 | 3 | 696 | 533 | + 163 | 57 |
3 | CS Dacia Mioveni 2012 | 22 | 13 | 1 | 8 | 551 | 498 | + 53 | 40 |
4 | ACS Corona Brașov II8) | 22 | 13 | 1 | 8 | 623 | 627 | – 4 | 40 |
5 | CS Universitatea Reșița | 22 | 11 | 0 | 11 | 550 | 527 | + 23 | 33 |
6 | Național Râmnicu Vâlcea | 22 | 10 | 1 | 11 | 558 | 551 | + 7 | 31 |
7 | FC Argeș Pitești | 22 | 10 | 1 | 11 | 613 | 609 | + 7 | 31 |
8 | ACS Olimpic Târgu Mureș | 22 | 10 | 1 | 11 | 600 | 626 | – 26 | 31 |
9 | CS Universitar Oradea | 22 | 9 | 3 | 10 | 574 | 610 | – 36 | 30 |
10 | CSU de Vest Timișoara | 22 | 6 | 0 | 16 | 601 | 693 | – 92 | 18 |
11 | ACS Crișul Chișineu-Criș | 22 | 5 | 1 | 16 | 602 | 692 | – 90 | 16 |
12 | ACS Odorheiu Secuiesc1)2)3)4)5)6)7) | 22 | 0 | 0 | 22 | 326 | 561 | – 235 | – 7 |
- 1) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 2) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 3) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 4) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 5) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 6) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe vârstă.
- 7) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe vârstă.
- 8) În urma adresei depuse de SCM Timișoara în legătură cu meciul ACS Corona Brașov II - SCM Timișoara, disputat în 14 octombrie 2017, Comisia Centrală de Competiții a penalizat ACS Corona Brașov II cu un punct pentru folosirea unei handbaliste fără drept de joc și cu pierderea meciului la „masa verde” cu 0-10.[8][9]ACS Corona Brașov II a depus apel și, pe 24 noiembrie 2017, Consiliul de Administrație al FRH a dispus invalidarea hotârârii Comisiei Centrale de Competiții și revenirea la situația anterioară aplicării sancțiunii.[10][11]
Clasament valabil pe 21 decembrie 2017.
Clasament valabil înainte de anularea rezultatelor din meciurile susținute de ASCS KSE Târgu Secuiesc și SC Mureșul Târgu Mureș.
Poz. | Echipa | J | V | E | Î | GM | GP | DG | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CS Minaur Baia Mare | 13 | 13 | 0 | 0 | 402 | 232 | + 170 | 39 |
2 | SCM Timișoara | 13 | 11 | 0 | 2 | 414 | 308 | + 106 | 33 |
3 | ACS Corona Brașov II7) | 13 | 9 | 1 | 3 | 381 | 324 | + 57 | 28 |
4 | CS Dacia Mioveni 2012 | 13 | 8 | 0 | 5 | 327 | 287 | + 40 | 24 |
5 | CS Universitar Oradea | 13 | 7 | 2 | 4 | 342 | 359 | – 17 | 23 |
6 | CS Universitatea Reșița | 13 | 7 | 0 | 6 | 348 | 318 | + 30 | 21 |
7 | FC Argeș Pitești | 13 | 6 | 1 | 6 | 404 | 397 | + 7 | 19 |
8 | Național Râmnicu Vâlcea | 13 | 6 | 0 | 7 | 352 | 334 | + 18 | 18 |
9 | CSU de Vest Timișoara | 13 | 6 | 0 | 7 | 382 | 409 | – 27 | 18 |
10 | ACS Olimpic Târgu Mureș | 13 | 5 | 1 | 7 | 381 | 386 | – 3 | 16 |
11 | ACS Crișul Chișineu-Criș | 13 | 5 | 1 | 7 | 367 | 398 | – 31 | 16 |
12 | SC Mureșul Târgu Mureș1) | 13 | 4 | 0 | 9 | 315 | 345 | – 30 | 9 |
13 | ASCS KSE Târgu Secuiesc | 13 | 1 | 0 | 12 | 295 | 480 | – 185 | 3 |
14 | ACS Odorheiu Secuiesc2)3)4)5)6) | 13 | 0 | 0 | 13 | 166 | 299 | – 133 | – 5 |
- 1) SC Mureșul Târgu Mureș a fost penalizată cu 3 punct pentru neprezentare.
- 2) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 3) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 4) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 5) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 6) ACS Odorheiu Secuiesc a fost penalizată cu un punct pentru nerespectare cerințe regulament (jucătoare cu dublă legitimare).
- 7) În urma adresei depuse de SCM Timișoara în legătură cu meciul ACS Corona Brașov II - SCM Timișoara, disputat în 14 octombrie 2017, Comisia Centrală de Competiții a penalizat ACS Corona Brașov II cu un punct pentru folosirea unei handbaliste fără drept de joc și cu pierderea meciului la „masa verde” cu 0-10.[8][9]ACS Corona Brașov II a depus apel și, pe 24 noiembrie 2017, Consiliul de Administrație al FRH a dispus invalidarea hotârârii Comisiei Centrale de Competiții și revenirea la situația anterioară aplicării sancțiunii.[10][11]
Rezultate în tur
[modificare | modificare sursă]Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal
Etapa I
[modificare | modificare sursă]16 septembrie 2017 09:00 | CSU de Vest Timișoara | 35 - 40 | FC Argeș Pitești | Sala Banu Sport, Timișoara Arbitri: Drăgănescu, Eremia |
(19-22) | ||||
Cronica |
16 septembrie 2017 11:00 | KSE Târgu Secuiesc | 27 - 411) | SCM Timișoara | Sala Polivalentă, Târgu Secuiesc Arbitri: Agliceriu, Turdean |
(8-19) | ||||
Cronica |
16 septembrie 2017 11:00 | Național Rm. Vâlcea | 26 - 21 | Dacia Mioveni 2012 | Sala liceului Energetic, Râmnicu Vâlcea Arbitri: Gorina, Melencu |
(11-6) | ||||
Cronica |
16 septembrie 2017 11:00 | Corona Brașov II | 35 - 18 | CSU Oradea | Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov Arbitri: Mărgărit, Pîrciu |
Lopătaru 8 | (17-8) | Petric 5 | ||
Cronica |
16 septembrie 2017 15:00 | CSU Reșița | 33 - 19 | ACS Odorheiu Secuiesc | Sala Polivalentă, Reșița Arbitri: Ghiocel, Râpă |
Voina 10 | (18-6) | Ördög 4 | ||
Cronica |
16 septembrie 2017 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 44 - 17 | Crișul Chișineu-Criș | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 800 Arbitri: Gherman, Horoba |
A. Pricop 8 | (21-10) | Boldor, Morariu 5 | ||
1× | Cronica | 3× |
17 septembrie 2017 17:00 | SC Mureșul Târgu Mureș | 27 - 212) | Olimpic Târgu Mureș | Sala Polivalentă, Târgu Mureș Arbitri: Mihai, Petre |
(12-11) | ||||
Cronica |
1)ASCS KSE Târgu Secuiesc s-a retras din campionat după încheierea turului. FRH a anulat rezultatele din meciurile susținute de ASCS KSE Târgu Secuiesc, iar adversarele din acele meciuri se consideră că au stat.
2)SC Mureșul Târgu Mureș s-a retras din campionat după încheierea turului. FRH a anulat rezultatele din meciurile susținute de SC Mureșul Târgu Mureș, iar adversarele din acele meciuri se consideră că au stat.
Etapa a II-a
[modificare | modificare sursă]21 septembrie 2017 15:00 | ACS Odorheiu Secuiesc | 26 - 29 | FC Argeș Pitești | Sala Sporturilor, Odorheiu Secuiesc Arbitri: Agliceriu, Turdean |
(13-15) | Obedeanu, Udrea 9 | |||
Cronica |
22 septembrie 2017 18:00 | Olimpic Târgu Mureș | 28 - 28 | Corona Brașov II | Sala gimnaziului Liviu Rebreanu, Târgu Mureș Arbitri: Foltic, Pipa |
Bărăbaș, Târșoagă 10 | (14-17) | Tîrcă 14 | ||
Cronica |
23 septembrie 2017 10:00 | Dacia Mioveni 2012 | 21 - 28 | CS Minaur Baia Mare | Sala Sporturilor Trivale, Pitești Arbitri: Nacu, Rucoi |
Ciontoiu 6 | (12-17) | Bondar 6 | ||
4× | Cronica | 6× |
23 septembrie 2017 12:30 | CSU Oradea | 19 - 21 | CSU de Vest Timișoara | Sala de Jocuri Sportive a Universității, Oradea Arbitri: Gurbina, Stanciu |
Rudics 5 | (8-10) | Puta 5 | ||
3× | Cronica | 2× |
23 septembrie 2017 14:30 | SCM Timișoara | 35 - 28 | Național Rm. Vâlcea | Sala Sporturilor „Constantin Jude”, Timișoara Arbitri: Ardelean, Botez |