Liga Națională de handbal feminin 2018-2019
Liga Națională de handbal feminin 2018-2019 a fost a 61-a ediție a primului eșalon valoric al campionatului național de handbal feminin românesc, respectiv a 22-a ediție în sistemul Ligii Naționale. Competiția a fost organizată de Federația Română de Handbal (FRH).
Televizări
[modificare | modificare sursă]Mai multe partide au fost televizate. Spre deosebire de sezonul anterior, când companiile DigiSport și DolceSport au cumpărat împreună un pachet de meciuri și le-au transmis în comun, partidele sezonului 2018-2019 au fost televizate doar de canalele televiziunii naționale[1]. Câteva partide de pe teren propriu ale CSM Roman și SCM Râmnicu Vâlcea au fost totuși difuzate în direct pe internet de către stația roman24online, respectiv pe contul YouTube al Curierului de Vâlcea.
Parteneri oficiali
[modificare | modificare sursă]Partenerii oficiali ai FRH pentru ediția 2018-2019 a Ligii Naționale au fost:
- BRD - Groupe Société Générale
- Niro Investment Group
- Ministerul Tineretului și Sportului
- Ministerul Educației și Cercetării
- Comitetul Olimpic și Sportiv Român
Săli
[modificare | modificare sursă]Partidele s-au jucat în principalele săli de sport din orașele de reședință ale echipelor. În București și Cluj meciurile s-au jucat în câte două săli, în funcție de disponibilitatea acestora și de potențialul de spectatori al partidelor. Cele două săli din București sunt Sala Polivalentă și Sala „Rapid”, iar cele din Cluj sunt Sala Polivalentă și Sala „Horia Demian”.
București | Baia Mare | |
---|---|---|
Sala „Rapid” Capacitate: 1.500 | Sala Polivalentă Capacitate: 5.300 | Sala „Lascăr Pană” Capacitate: 2.060 |
Cluj | Brașov | |
Sala Polivalentă Capacitate: 7.227 | Sala „Horia Demian” Capacitate: 2.800 | Sala „Dumitru Popescu Colibași” Capacitate: 1.570 |
Buzău | Craiova | Râmnicu Vâlcea |
Sala „Romeo Iamandi” Capacitate: 1.868 | Sala Polivalentă Capacitate: 4.215 | Sala „Traian” Capacitate: 3.126 |
Echipe participante
[modificare | modificare sursă]În afara echipelor care s-au clasat pe primele 10 poziții la sfârșitul ediției 2017-2018 și care și-au păstrat astfel locul în Liga Națională, au mai promovat din Divizia A echipele clasate pe locul 1 în cele două serii. Aceste echipe sunt: SCM Gloria Buzău, câștigătoarea Seriei A[2], respectiv CS Minaur Baia Mare, câștigătoarea Seriei B[3]. Alte două echipe, CSU Danubius Galați și CSM Slatina, au fost decise în urma unui turneu de baraj.
Pe data de 26 august 2018, CSU Danubius Galați a anunțat pe pagina sa oficială Facebook că „a devenit istorie” și că „va fi preluată integral de clubul municipalității, CSM Galați”.[4] Pe data de 31 august 2018, Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a aprobat preluarea CSU Danubius Galați de către CSM Galați[5], permițând acestei din urmă echipe să evolueze în Liga Națională.
Astfel, echipele care au participat în sezonul competițional 2018-2019 al Ligii Naționale de handbal feminin sunt:
Clasament
[modificare | modificare sursă]Echipe care au participat la barajul de promovare | |
Echipă retrogradată în Divizia A | |
Echipă retrasă din Liga Națională |
Actualizat pe 19 mai 2019; modificat după retragerea CSM Roman din Liga Națională2)
Poz. | Echipa | J | V | E | Î | GM | GP | DG | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SCM Râmnicu Vâlcea3) | 24 | 22 | 0 | 2 | 654 | 539 | + 115 | 66 |
2 | CSM București | 24 | 22 | 0 | 2 | 708 | 565 | + 143 | 66 |
3 | CS Gloria Bistrița | 24 | 14 | 0 | 10 | 598 | 588 | + 10 | 42 |
4 | CS Măgura Cisnădie | 24 | 13 | 2 | 9 | 579 | 575 | + 4 | 41 |
5 | Corona Brașov | 24 | 13 | 1 | 10 | 607 | 598 | + 9 | 40 |
6 | SCM Craiova | 24 | 13 | 0 | 11 | 579 | 558 | + 21 | 39 |
7 | SCM Gloria Buzău4) | 24 | 10 | 3 | 11 | 568 | 575 | – 7 | 33 |
8 | HC Zalău | 24 | 10 | 3 | 11 | 647 | 650 | – 3 | 33 |
9 | HC Dunărea Brăila | 24 | 9 | 2 | 13 | 576 | 593 | – 17 | 29 |
10 | CS Minaur Baia Mare | 24 | 9 | 1 | 14 | 577 | 601 | – 24 | 28 |
11 | CSM Slatina | 24 | 8 | 2 | 14 | 551 | 589 | – 38 | 26 |
12 | „U” Cluj | 24 | 4 | 0 | 20 | 620 | 704 | – 84 | 12 |
13 | CSM Galați | 24 | 1 | 2 | 21 | 503 | 632 | – 129 | 5 |
14 | CSM Roman1) | 7 | 0 | 0 | 7 | 151 | 189 | – 38 | 0 |
- 1) Pe 31 octombrie 2018, primăria municipiului Roman a făcut public faptul că, „alături de membrii Consiliului de Administrație al Clubului Sportiv Municipal (CSM) Roman, a luat decizia [...] de a închide activitatea [...] CSM Handbal, care, în ciuda eforturilor financiare depuse de întreg bugetul local, nu se ridică la nivelul de performanță așteptat”.[6] Hotărârea Consiliului de Administrație al CSM Roman fusese adoptată într-o ședință din ziua anterioară, marți, 30 octombrie 2018.[6]
- 2) În urma retragerii CSM Roman, în Liga Națională au rămas doar 13 echipe, iar rezultatele înregistrate de CSM Roman până în acel moment au fost anulate. Clasamentul general a fost actualizat prin scăderea numărului partidelor, a punctelor obținute, a golurilor înscrise și a golurilor marcate de celelalte echipe în meciurile disputate împotriva CSM Roman.
- 3) SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au terminat sezonul la egalitate de puncte, însă echipa din Râmnicu Vâlcea a câștigat campionatul având un golaveraj superior în meciurile directe cu echipa din București.
- 4) SCM Gloria Buzău și HC Zalău au terminat sezonul la egalitate de puncte, însă echipa din Buzău a avut un golaveraj superior în meciurile directe cu echipa din Zalău (SCM Gloria Buzău - HC Zalău: 25–24 / HC Zalău - SCM Gloria Buzău: 26–26), iar departajarea s-a făcut conform articolului 3, aliniatul 3.1.1.a) din regulamentul de desfășurare a competiției.[7]
Partide
[modificare | modificare sursă]Meciurile ediției 2018-19 a Ligii Naționale de handbal feminin s-au jucat în sistem fiecare cu fiecare cu tur și retur, fără Play-Off și Play-Out, iar programul acestora a fost alcătuit după Tabela Berger. Calendarul Competițional s-a stabilit prin tragerea la sorți care a avut loc la București, pe 28 iunie 2018.[8][9]. Datele de desfășurare a partidelor au fost anunțate ulterior.
Rezultate în tur
[modificare | modificare sursă]Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal
Etapa I
[modificare | modificare sursă]1 septembrie 2018 TVR 117:30 | SCM Craiova | 30 - 22 | HC Dunărea Brăila | Sala Polivalentă, Craiova Arbitri: Ghiorghișor, State |
Florianu 11 | (14-8) | Vătu 9 | ||
2× 3× | Cronica | 1× 2× 1× 1× |
2 septembrie 2018 11:00 | SCM Gloria Buzău | 14 - 24 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Drăgănescu, Eremia |
Mărginean 4 | (6-10) | Glibko 5 | ||
3× 2× | Cronica | 4× 2× |
2 septembrie 2018 11:00 | CSM Slatina | 19 - 22 | CS Măgura Cisnădie | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Mârza, Nedelea |
Dăscălete 5 | (11-13) | Araújo, Moldovan 7 | ||
2× 3× | Cronica | 3× 2× |
2 septembrie 2018 16:00 | „U” Cluj | 28 - 30 | Corona Brașov | Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj Arbitri: Băducu, Voicu |
Senocico 17 | (12-15) | Dmitrović, Tîrcă 7 | ||
3× 3× | Cronica | 6× 3× |
2 septembrie 2018 TVR 117:30 | HC Zalău | 22 - 26 | CSM București | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Ifrim, Ilisei |
Mihalcea, Szőllősi 4 | (9-14) | Radičević 7 | ||
3× 2× | Cronica | 8× 2× |
2 septembrie 2018 17:30 | CS Gloria Bistrița | 30 - 25 | CSM Roman | Sala Polivalentă, Bistrița Arbitri: Gorina, Melencu |
Țiplea 8 | (18-14) | Simion 9 | ||
2× 3× | Cronica | 3× 2× |
2 septembrie 2018 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 25 - 21 | CSM Galați | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 800 Arbitri: Constantin, Gál |
Lisewska 10 | (13-10) | Livrinikj 11 | ||
2× 2× | Cronica | 6× 1× |
Etapa a II-a
[modificare | modificare sursă]8 septembrie 2018 11:00 | „U” Cluj | 20 - 21 | CSM Slatina | Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj Arbitri: Iliescu, Manea |
Ćorković 7 | (8-9) | Lazăr 7 | ||
1× 3× | Cronica | 2× 3× |
9 septembrie 2018 roman24online11:00 | CSM Roman | 18 - 19 | SCM Gloria Buzău | Sala Polivalentă, Roman Arbitri: Nițișor, Stamatoiu |
Todor 5 | (6-9) | Ilie, Ilina 5 | ||
1× 3× | Cronica | 6× 2× |
9 septembrie 2018 17:00 | HC Dunărea Brăila | 24 - 24 | CS Minaur Baia Mare | Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila Asistență: 1.600 Arbitri: Mârza, Nedelea |
Vătu 7 | (13-12) | Ryšánková 7 | ||
3× 2× | Cronica | 5× 2× |
9 septembrie 2018 17:00 | CSM Galați | 24 - 24 | HC Zalău | Sala Sporturilor, Galați Arbitri: Năstase, Stancu |
Livrinikj 9 | (9-14) | Constantinescu 8 | ||
2× 2× | Cronica | 5× 2× |
9 septembrie 2018 TVR 117:30 | Corona Brașov | 20 - 22 | CSM București | Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov Arbitri: Murariu, Tăbăcariu |
Buceschi, Dmitrović 5 | (12-10) | Kurtović 6 | ||
1× | Cronica | 2× 3× |
9 septembrie 2018 18:00 | CS Măgura Cisnădie | 22 - 21 | CS Gloria Bistrița | Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie Arbitri: Harabagiu, Stănescu |
Araújo, Gatzel 5 | (12-9) | Țiplea 10 | ||
3× 3× | Cronica | 5× 2× |
13 septembrie 2018 TVR 117:30 | SCM Râmnicu Vâlcea | 27 - 232) | SCM Craiova | Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea Arbitri: Moldoveanu, Georgescu |
López 9 | (12-10) | Gjeorgjievska 6 | ||
6× 3× | Cronica | 6× 3× 2× 2× |
Etapa a III-a
[modificare | modificare sursă]15 septembrie 2018 13:00 | SCM Gloria Buzău | 25 - 25 | CS Măgura Cisnădie | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Badiu, Barbu |
Ilina 9 | (13-11) | Moldovan 9 | ||
7× 2× | Cronica | 9× 1× 1× |
16 septembrie 2018 11:00 | CSM Slatina | 24 - 24 | Corona Brașov | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Șerbu, Vasilescu |
Ostase 7 | (13-15) | Vetkova 5 | ||
7× 3× | Cronica | 5× 3× |
16 septembrie 2018 TVR 213:30 | SCM Craiova | 32 - 24 | CSM Roman | Sala Polivalentă, Craiova Asistență: 1.000 Arbitri: Constantin, Gál |
Trifunović 6 | (14-8) | Polocoșer, Stoleru 4 | ||
5× 3× | Cronica | 4× 3× |
16 septembrie 2018 TVR 117:30 | CSM București | 26 - 19 | CSM Galați | Sala „Rapid”, București Arbitri: Cruceru, Rădulescu |
Hagman 7 | (14-8) | Stroia, Șeiko 6 | ||
3× 3× | Cronica | 5× 3× |
16 septembrie 2018 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 23 - 25 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 1.500 Arbitri: Ghiorghișor, State |
Lisewska 10 | (12-11) | López 7 | ||
3× 3× | Cronica | 3× 3× |
16 septembrie 2018 18:00 | CS Gloria Bistrița | 27 - 23 | „U” Cluj | Sala Polivalentă, Bistrița Arbitri: Din, Manafu |
Țiplea 9 | (10-11) | Lazăr 7 | ||
3× 3× | Cronica | 8× 3× |
16 septembrie 2018 18:00 | HC Zalău | 22 - 19 | HC Dunărea Brăila | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Băducu, Voicu |
Szőllősi 7 | (10-7) | Vătu 9 | ||
2× 3× | Cronica | 2× 3× |
Etapa a IV-a
[modificare | modificare sursă]19 septembrie 2018 TVR 117:30 | CS Măgura Cisnădie | 25 - 22 | SCM Craiova | Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie Arbitri: Ghiorghișor, State |
Moldovan 9 | (12-13) | Zamfir 8 | ||
3× 2× | Cronica | 6× 3× |
20 septembrie 2018 roman24online17:00 | CSM Roman | 26 - 27 | CS Minaur Baia Mare | Sala Polivalentă, Roman Asistență: 150 Arbitri: Iliescu, Manea |
Havronina 10 | (12-14) | Lisewska 7 | ||
1× 3× | Cronica | 1× 2× |
20 septembrie 2018 TVR 117:30 | HC Dunărea Brăila | 22 - 35 | CSM București | Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila Arbitri: Basso, Tofan |
Berbece, Vătu 5 | (8-18) | Lekić, Radičević 7 | ||
1× 2× | Cronica | 4× 1× |
20 septembrie 2018 Curierul de Vâlcea18:00 | SCM Râmnicu Vâlcea | 29 - 24 | HC Zalău | Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea Arbitri: Drăgănescu, Eremia |
Da Silva 8 | (15-11) | Panici, Severin, Szőllősi 5 | ||
8× 3× 1× | Cronica | 6× 3× |
20 septembrie 2018 18:00 | CSM Slatina | 22 - 18 | CS Gloria Bistrița | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Gurbina, Stanciu |
Vădineanu 6 | (11-7) | Țiplea 8 | ||
3× 3× | Cronica | 5× 2× |
20 septembrie 2018 18:00 | Corona Brașov | 31 - 21 | CSM Galați | Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov Arbitri: Agliceriu, Turdean |
Dmitrović 7 | (17-12) | Balaban 6 | ||
4× 3× | Cronica | 2× 2× |
20 septembrie 2018 18:00 | „U” Cluj | 18 - 19 | SCM Gloria Buzău | Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj Arbitri: Stark, Ștefan |
Senocico 7 | (11-9) | Gedroit 5 | ||
3× 3× | Cronica | 4× 2× |
Etapa a V-a
[modificare | modificare sursă]4 octombrie 2018 TVR 117:30 | HC Zalău | 31 - 21 | CSM Roman | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Stark, Ștefan |
Szőllősi 8 | (17-15) | Havronina 6 | ||
3× 2× | Cronica | 3× 3× |
5 octombrie 2018 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 23 - 30 | CS Măgura Cisnădie | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 600 Arbitri: Gurbina, Stanciu |
Ryšánková 5 | (11-13) | Araújo 9 | ||
2× 3× | Cronica | 1× 2× |
6 octombrie 2018 TVR 117:30 | SCM Craiova | 37 - 26 | „U” Cluj | Sala Polivalentă, Craiova Arbitri: Doană, Gociu |
Țicu 8 | (17-14) | Senocico-Ani 5 | ||
4× 2× | Cronica | 3× 3× |
7 octombrie 2018 11:00 | SCM Gloria Buzău | 28 - 20 | CSM Slatina | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Din, Manafu |
Viniukova 7 | (13-11) | Andrei 10 | ||
3× 3× | Cronica | 5× 2× |
7 octombrie 2018 TVR 117:30 | CS Gloria Bistrița | 21 - 24 | Corona Brașov | Sala Polivalentă, Bistrița Asistență: 800 Arbitri: Florescu, Stoia |
Dincă 5 | (12-9) | Tîrcă 8 | ||
3× 3× | Cronica | 2× 3× |
9 octombrie 2018 TVR 117:30 | CSM București | 19 - 22 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala Polivalentă, București Arbitri: Gorina, Melencu |
Radičević 6 | (9-13) | Glibko 9 | ||
1× 2× | Cronica | 4× 4× |
10 octombrie 2018 17:30 | CSM Galați | 22 - 16 | HC Dunărea Brăila | Sala Sporturilor, Galați Asistență: 1.000 Arbitri: Georgescu, Moldoveanu |
Andrița 9 | (10-7) | Vătu 7 | ||
3× 3× | Cronica | 3× 3× |
Etapa a VI-a
[modificare | modificare sursă]16 octombrie 2018 TVR HD17:30 | SCM Râmnicu Vâlcea | 27 - 15 | CSM Galați | Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea Arbitri: Gurbina, Stanciu |
Badea, Glibko, Popa, Vasilevskaia 4 | (13-9) | Șeiko 5 | ||
5× 3× | Cronica | 2× 2× |
18 octombrie 2018 17:00 | CS Măgura Cisnădie | 24 - 24 | HC Zalău | Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie Arbitri: Mârza, Nedelea |
Boljević 9 | (13-10) | Constantinescu 6 | ||
4× 1× | Cronica | 5× 3× |
20 octombrie 2018 12:00 | CS Gloria Bistrița | 29 - 27 | SCM Gloria Buzău | Sala Polivalentă, Bistrița Arbitri: Șerbu, Vasilescu |
Țiplea 8 | (15-14) | Ilina 9 | ||
3× 2× | Cronica | 4× 3× |
21 octombrie 2018 11:00 | CSM Slatina | 19 - 23 | SCM Craiova | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Florescu, Stoia |
Ostase 6 | (6-8) | Zamfir 8 | ||
2× 1× | Cronica | 4× 3× |
21 octombrie 2018 TVR 211:00 | „U” Cluj | 23 - 29 | CS Minaur Baia Mare | Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj Asistență: 300 Arbitri: Năstase, Stancu |
Senocico 7 | (10-12) | Burlacenko 9 | ||
1× 3× | Cronica | 4× 1× |
21 octombrie 2018 TVR 117:30 | Corona Brașov | 27 - 23 | HC Dunărea Brăila | Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov Arbitri: Ghiorghișor, State |
Buceschi 9 | (15-12) | Șuțka-Burtea 5 | ||
2× | Cronica | 5× 3× |
24 octombrie 2018 TVR HD17:30 | CSM Roman | 17 - 28 | CSM București | Sala Polivalentă, Roman Arbitri: Florescu, Stoia |
Simion 7 | (13-14) | Curea, Cvijić 6 | ||
1× 3× | Cronica | 3× 3× |
Etapa a VII-a
[modificare | modificare sursă]27 octombrie 2018 TVR 117:30 | CSM București | 36 - 19 | CS Măgura Cisnădie | Sala „Rapid”, București Arbitri: Georgescu, Moldoveanu |
Neagu 11 | (17-10) | Gatzel 10 | ||
5× 3× | Cronica | 2× 3× |
27 octombrie 2018 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 29 - 26 | CSM Slatina | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 800 Arbitri: Barbu, Badiu |
Ryšánková 7 | (15-13) | Andrei 12 | ||
3× 2× | Cronica | 6× 2× |
28 octombrie 2018 TVR 211:00 | SCM Craiova | 19 - 22 | CS Gloria Bistrița | Sala Polivalentă, Craiova Arbitri: Năstase, Stancu |
Țicu 9 | (9-10) | Rodríguez 9 | ||
1× 2× | Cronica | 4× 3× |
28 octombrie 2018 11:00 | SCM Gloria Buzău | 19 - 25 | Corona Brașov | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Iliescu, Manea |
Ilie 5 | (8-13) | Buceschi 6 | ||
4× 2× | Cronica | 4× 2× |
28 octombrie 2018 17:00 | HC Zalău | 38 - 32 | „U” Cluj | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Belean, Sas |
Panici 10 | (24-15) | Lazăr 9 | ||
2× 3× | Cronica | 5× 2× |
28 octombrie 2018 Curierul de Vâlcea17:30 | HC Dunărea Brăila | 27 - 31 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila Arbitri: Stark, Ștefan |
Vătu 8 | (13-17) | Popa 9 | ||
3× 3× 1× | Cronica | 7× 3× |
28 octombrie 2018 17:30 | CSM Galați | 22 - 201) | CSM Roman | Sala Sporturilor, Galați Arbitri: Băducu, Voicu |
Andrița, Cioaric 6 | (10-12) | Havronina 5 | ||
5× 3× | Cronica | 5× 3× 1× |
1) Pe 31 octombrie 2018, primăria municipiului Roman a făcut public faptul că, „alături de membrii Consiliului de Administrație al Clubului Sportiv Municipal (CSM) Roman, a luat decizia [...] de a închide activitatea [...] CSM Handbal, care, în ciuda eforturilor financiare depuse de întreg bugetul local, nu se ridică la nivelul de performanță așteptat”.[6] Hotărârea Consiliului de Administrație al CSM Roman fusese adoptată într-o ședință din ziua anterioară, marți, 30 octombrie 2018.[6]
Situația clasamentului pe 28 octombrie 2018, înaintea retragerii din campionat a echipei CSM Roman | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Echipa CSM Roman a fost desființată de primăria municipiului Roman în urma deciziei Consiliului de Administrație al CSM Roman din 30 octombrie 2018, care constata „rezultatele slabe” pe care echipa le-a avut „pe parcursul întregului an”.[6] În consecință, clasamentul Ligii Naționale a fost revizuit prin scăderea punctelor și a golaverajului obținut de celelalte echipe în meciurile directe cu CSM Roman. Clasamentul înainte de retragerea CSM Roman[modificare | modificare sursă]Actualizat pe 28 octombrie 2018
Marcatoarele înainte de retragerea CSM Roman[modificare | modificare sursă]Actualizat pe data de 28 octombrie 2018
|
Etapa a VIII-a
[modificare | modificare sursă]30 octombrie 2018 16:00 | „U” Cluj | 27 - 34 | CSM București | Sala Polivalentă, Cluj Arbitri: Basso, Tofan |
Senocico 7 | (13-18) | Mehmedović, Neagu 7 | ||
2× 3× | Cronica | 4× 2× |
1 noiembrie 2018 18:00 | CS Măgura Cisnădie | 23 - 19 | CSM Galați | Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie Arbitri: Pârvu, Potîrniche |
Boljević 8 | (13-11) | Șeiko 12 | ||
3× 3× | Cronica | 2× 2× |
3 noiembrie 2018 12:00 | CS Gloria Bistrița | 22 - 19 | CS Minaur Baia Mare | Sala Polivalentă, Bistrița Asistență: 800 Arbitri: Gorina, Melencu |
Tetean, Țiplea 5 | (9-11) | Ryšánková 6 | ||
1× | Cronica | 3× 3× 1× |
3 noiembrie 2018 TVR 117:30 | Corona Brașov | 22 - 25 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov Arbitri: Năstase, Stancu |
Chiper, Tămaș 5 | (8-11) | Da Silva 11 | ||
3× 3× | Cronica | 6× 2× |
4 noiembrie 2018 11:00 | CSM Slatina | 27 - 21 | HC Zalău | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Drăghici, Drăguț |
Ostase 7 | (13-10) | Abed Kader, Berbece 7 | ||
8× 3× 1× | Cronica | 4× 3× |
4 noiembrie 2018 TVR 117:30 | SCM Gloria Buzău | 27 - 17 | SCM Craiova | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Florescu, Stoia |
Ilie 10 | (12-9) | Țicu, Zamfir 3 | ||
5× 2× 1× | Cronica | 5× 3× |
HC Dunărea Brăila a stat
Etapa a IX-a
[modificare | modificare sursă]5 noiembrie 2018 17:30 | HC Dunărea Brăila | 24 - 23 | CS Măgura Cisnădie | Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila Arbitri: Harabagiu, Stănescu |
Vătu 14 | (10-11) | Boljević 9 | ||
3× 2× | Cronica | 5× 1× |
7 noiembrie 2018 TVR HD17:30 | CSM București | 28 - 22 | CSM Slatina | Sala „Rapid”, București Arbitri: Ghiță, Topliceanu |
Curea, Omoregie 6 | (17-12) | Ostase 7 | ||
6× 3× | Cronica | 2× 2× |
7 noiembrie 2018 18:00 | SCM Craiova | 23 - 17 | Corona Brașov | Sala Polivalentă, Craiova Arbitri: Doană, Gociu |
Zamfir 8 | (12-10) | Dmitrović 5 | ||
2× 2× | Cronica | 3× 3× |
8 noiembrie 2018 TVR 117:30 | HC Zalău | 25 - 23 | CS Gloria Bistrița | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Iliescu, Manea |
Constantinescu 9 | (12-13) | Țiplea 10 | ||
1× 2× | Cronica | 3× 3× |
8 noiembrie 2018 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 25 - 23 | SCM Gloria Buzău | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 1.000 Arbitri: Din, Dinu |
Lisewska 9 | (16-10) | Ilie, M. Predoi 5 | ||
1× 3× | Cronica | 3× 3× |
10 noiembrie 2018 TVR 117:30 | CSM Galați | 21 - 27 | „U” Cluj | Sala Sporturilor, Galați Arbitri: Gurbina, Stanciu |
Șeiko 7 | (13-12) | Lazăr 7 | ||
1× 2× | Cronica | 4× 3× |
SCM Râmnicu Vâlcea a stat
Etapa a X-a
[modificare | modificare sursă]13 noiembrie 2018 17:00 | SCM Gloria Buzău | 25 - 24 | HC Zalău | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Șerbu, Vasilescu |
Ilina 8 | (13-11) | Szőllősi | ||
4× 2× | Cronica | 6× 1× |
14 noiembrie 2018 TVR HD17:30 | CS Gloria Bistrița | 18 - 36 | CSM București | Sala Polivalentă, Bistrița Arbitri: Agliceriu, Turdean |
Dincă 5 | (8-17) | Manea, Udriștioiu 5 | ||
2× 2× | Cronica | 5× 2× |
15 noiembrie 2018 TVR HD17:30 | SCM Craiova | 21 - 19 | CS Minaur Baia Mare | Sala Polivalentă, Craiova Asistență: 1.000 Arbitri: Barbu, Manafu |
Zamfir 8 | (12-6) | Ryšánková 4 | ||
5× 2× 1× | Cronica | 5× 2× |
15 noiembrie 2018 18:00 | CSM Slatina | 23 - 23 | CSM Galați | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Iliescu, Manea |
Andrei 6 | (14-12) | Cioaric | ||
1× 3× | Cronica | 2× 2× |
15 noiembrie 2018 Curierul de Vâlcea18:00 | CS Măgura Cisnădie | 20 - 27 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie Arbitri: Ghiorghișor, State |
Apetrei 5 | (7-15) | Vasilevskaia 7 | ||
3× 2× | Cronica | 7× 3× |
15 noiembrie 2018 18:00 | „U” Cluj | 26 - 25 | HC Dunărea Brăila | Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj Arbitri: Pârvu, Potîrniche |
Senocico 6 | (12-12) | Manea-Bădiță 4 | ||
2× 3× | Cronica | 4× 2× |
Corona Brașov a stat
Etapa a XI-a
[modificare | modificare sursă]9 ianuarie 2019 TVR HD17:30 | HC Zalău | 28 - 22 | SCM Craiova | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Ghiorghișor, State |
Constantinescu 10 | (14-11) | Trifunović 6 | ||
4× 3× | Cronica | 5× 3× |
9 ianuarie 2019 18:00 | CS Minaur Baia Mare | 27 - 24 | Corona Brașov | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 1.000 Arbitri: Stark, Ștefan |
Ryšánková 5 | (14-10) | Buceschi, Tîrcă 6 | ||
3× 3× | Cronica | 1× 2× |
10 ianuarie 2019 TVR HD17:30 | CSM București | 27 - 26 | SCM Gloria Buzău | Sala „Rapid”, București Arbitri: Agliceriu, Turdean |
Lekić 7 | (13-12) | Ilie 8 | ||
6× 2× | Cronica | 2× 1× |
10 ianuarie 2019 18:00 | SCM Râmnicu Vâlcea | 30 - 25 | „U” Cluj | Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea Arbitri: Doană, Gociu |
Glibko 9 | (15-11) | Senocico 8 | ||
3× 2× | Cronica | 5× 2× |
10 ianuarie 2019 18:00 | CSM Galați | 26 - 31 | CS Gloria Bistrița | Sala Sporturilor, Galați Arbitri: Florescu, Stoia |
Livrinikj 7 | (12-18) | Dincă 7 | ||
2× 3× | Cronica | 2× 3× |
10 ianuarie 2019 18:30 | HC Dunărea Brăila | 19 - 21 | CSM Slatina | Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila Arbitri: Băducu, Voicu |
Preda 5 | (11-11) | Andrei 6 | ||
2× 2× | Cronica | 2× 3× |
CS Măgura Cisnădie a stat
Etapa a XII-a
[modificare | modificare sursă]12 ianuarie 2019 TVR 117:30 | CS Minaur Baia Mare | 23 - 21 | HC Zalău | Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare Asistență: 1.700 Arbitri: Năstase, Stancu |
Ryšánková, Šteriova 6 | (11-12) | Constantinescu 11 | ||
1× 2× | Cronica | 4× 2× |
13 ianuarie 2019 Curierul de Vâlcea11:00 | CSM Slatina | 26 - 29 | SCM Râmnicu Vâlcea | Sala de sport a LPS, Slatina Arbitri: Barbu, Manafu |
Andrei 6 | (11-13) | Da Silva, Glibko, Petrović 5 | ||
5× 3× 2× | Cronica | 8× 3× |
13 ianuarie 2019 17:00 | CS Gloria Bistrița | 22 - 26 | HC Dunărea Brăila | Sala Polivalentă, Bistrița Arbitri: Drăghici, Drăguț |
Ardean-Elisei 9 | (13-11) | Vătu 13 | ||
3× 3× | Cronica | 3× 3× |
13 ianuarie 2019 TVR 117:30 | SCM Gloria Buzău | 23 - 18 | CSM Galați | Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău Arbitri: Badiu, Barbu |
Simion 7 | (10-8) | Livrinikj 8 | ||
1× 3× | Cronica | 5× 2× |
15 ianuarie 2019 TVR HD18:30 | SCM Craiova | 22 - 28 | CSM București | Sala Polivalentă, Craiova Arbitri: Harabagiu, Stănescu |
Fachinello 6 | (10-15) | Lazović, Lekić 5 | ||
1× 1× | Cronica | 4× 1× |
27 februarie 2019 17:30 | Corona Brașov | 29 - 26 | CS Măgura Cisnădie | Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov Arbitri: Nacu, Rucoi |
Tîrcă 9 | (15-15) | Apetrei 10 | ||
4× 3× | Cronica | 3× 2× |
„U” Cluj a stat
Etapa a XIII-a
[modificare | modificare sursă]16 ianuarie 2019 18:00 | CS Măgura Cisnădie | 32 - 24 | „U” Cluj | Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie Arbitri: Moldoveanu, Georgescu |
Țiplea 12 | (17-11) | Senocico 8 | ||
3× 2× | Cronica | 6× 3× 1× |
18 ianuarie 2019 TVR HD17:30 | CSM București | 30 - 21 | CS Minaur Baia Mare | Sala „Rapid”, București Asistență: 250 Arbitri: Gorina, Melencu |
Radičević 11 | (17-12) | Lisewska 4 | ||
3× 3× | Cronica | 3× |
18 ianuarie 2019 17:30 | HC Zalău | 34 - 29 | Corona Brașov | Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău Arbitri: Iliescu, Manea |
Constantinescu 15 | (18-11) | Dmitrović 9 | ||
2× 3× | Cronica | 5× 3× |
20 ianuarie 2019 TVR HD17:30 | SCM Râmnicu Vâlcea | 28 - 23 | CS Gloria Bistrița | Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea Arbitri: Șerbu, Vasilescu |
Glibko 10 | (11-9) | Dincă 6 | ||
4× 3× | Cronica | 3× 3× |
20 ianuarie 2019 18:00 | HC Dunărea Brăila | 26 - 26 | SCM Gloria Buzău | Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila Arbitri: Florescu, Stoia |
Vătu 8 | (12-14) | Havronina 10 | ||
3× 3× | Cronica | 2× 2× |
22 ianuarie 2019 18:00 | CSM Galați | 19 - 22 | SCM Craiova | Sala Sporturilor, Galați Arbitri: Nacu, Rucoi |
Cioaric 6 | (9-11) | Trifunović 11 | ||
3× 3× | Cronica | 5× 2× 1× |
CSM Slatina a stat
Situația clasamentului la finalul turului de campionat | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Clasamentul general la finalul turului[modificare | modificare sursă]Valabil pe 22 ianuarie 2019, la sfârșitul turului, dar actualizat cu rezultatul meciului amânat, disputat pe 27 februarie 2019
|