Ліщина (рід) — Вікіпедія

Ліщина
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Березові (Betulaceae)
Підродина: Ліщинові (Coryloideae)
Рід: Ліщина (рід) (Corylus)
L., 1753
Види

Див. текст

Вікісховище: Corylus

Ліщина (Corylus) — рід листопадних кущів та дерев підродини ліщинові родини березові (Betulaceae). В роді — 14-18 сучасних видів. У викопному стані відомий з мезозойської ери.

Загальна висота коливається від 1,5 до 20 м. За невеликим винятком не утворюють єдиного стовбура, великі гілки розходяться у різні боки. Кора має сірувато-коричневий колір, тонка, гладенька. Забарвлення деревини від білого до світло—коричневого кольору, має тонку текстуру. Гілки, пагони розташовуються в два ряди стоячи.

Представники цього роду мають листя круглої або овальної форми, доволі широке й велике (4—12 см завдовжки та 3,5—12 см завширшки). Квітки одностатеві, однодомні. Чоловічі квіти зібрані густими циліндричними сережками, що розташовуються на коротких гілочках. Тичинок 4, іноді вони роздвоєні. Пиляки на верхівці мають пучок волосків. Жіночі квітки зібрані суцвіттями у вигляді бруньок, що сидять по 2 в пазухах приквітників. Кожна жіноча квітка має дуже слабко розвинену оцвітину. Зав'язь нижня, двогніздова, з одним яєчком (сім'ябрунькою) в кожному гнізді, стовпчик дуже короткий з 2 приймочками у вигляді червоних ниточок, які навесні висовуються з «бруньки» — суцвіття. Внаслідок недорозвинення однієї полярної клітини плід виходить односім'яний з дерев'янистим перикарпом, відомий як горіх. Кожен горіх оточений трубчастим надрізаним покривом, так званою плюскою.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Види роду поширені в країнах помірного і субтропічного поясів Північної півкулі. Найчастіше зустрічаються у листяних лісах.

Найвідомішим видом цього роду є ліщина велика, або фундук.

Галерея

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Helmut Hintermeier: Der Liguster und seine Gäste, in Allgemeine Deutsche Imkerzeitung, November 2008, S. 30, 31

Див. також

[ред. | ред. код]