Піогенна гранульома — Вікіпедія

Піогенна гранульома
Спеціальністьдерматологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-112F26
МКХ-10L98.0
DiseasesDB29385
MedlinePlus001464
eMedicineped/1244
MeSHD017789
SNOMED CT200722003
CMNS: Pyogenic granuloma у Вікісховищі

Піоге́нна гранульо́ма (синоніми — ботріомікома, капілярна гемангіома лобулярного підтипу) — первинна патологія ротової порожнини, яка виявляється гіперплазією місцевої тканин, спричиненою тривалим подразненням, фізичною травмою чи гормональними чинниками[1]. Вона часто втягує в процес шкіру обличчя і носову перегородку, іноді піогенна гранульома може виявлятися далеко поза межами ротової порожнин, наприклад — на стегні[2].

Історія і термінологія

[ред. | ред. код]

Піогенна гранульома була вперше описана в 1897 році двома французькими хірургами, Понсе (фр. Poncet) і Дор (фр. Dor), які назвали цю патологію otyomycosis hominis[3]. Термін Піогенна гранульома, який застосовується для її визначення, є сутнісно хибним, позаяк ця патологія ані не є істинною гранульомою, ані не супроводжується утворенням гною [1]. Насправді ця гранульома є капілярною гемангіомою лобулярного підтипу, яка чомусь найчастіше схильна до розвитку кровотеч.

Клінічні особливості

[ред. | ред. код]

Піогенна гранульома, як правило, має колір у діапазоні від червоного (рожевого) до фіолетового, гладку або дольчасту поверхню. У молодому віці вона має колір, ближчий до червоного, що пов'язане з наявністю великої кількості кровоносних судин. Зрілі ураження набувають рожевого кольору. Розмір піогенної гранульоми варіює від декількох міліметрів до кількох сантиметрів. Вона може бути болючою, особливо якщо розташовується в ділянках тіла, де постійно травмується. Піогенні гранульоми можуть рости швидко і часто безпричинно кровоточити.

Макроскопово піогенна гранульома не відрізняється від гранульом іншого генезу, розташованих в інших частинах тіла. Мікроскопово в ній виявляється багата на судини грануляційна тканина та ознаки запалення. При тривалому існування можна виявити фібринозне запалення і виразкування.

Епідеміологія

[ред. | ред. код]

Піогенна гранульома найчастіше виявляється у дітей і молодих осіб, частіше у жінок, ніж у чоловіків. У вагітних жінок, найбільш ймовірно це ураження виникає в першому триместрі вагітності, частота його виникнення зростає до сьомого місяця вагітності. Іноді піогенна гранульома у вагітних може розташовуватися на передній частині носової перегородки і буди джерелом частих носових кровотеч.

Піогенна гранульома типово локалізується на яснах (75% випадків), частіше на верхній щелепі. Передні відділи уражаються частіше, ніж задні. Іншими ймовірними ділянками розташування гранульоми є губи, язик, зовнішня і внутрішня поверхня щік. Дуже рідко ця патологія може утворюватися на кон'юнктиві, рогівці або сполучній тканині ока.

До чинників, які провокують розвиток піогенної гранульоми, належать незадовільна гігієна порожнини рота і травми. В одному з досліджень була стверджена кореляція між піогенною гранульомою і мікробним чинником (Bartonella)[4], яка, однак, була поставлена під сумнів іншими дослідниками[5].

Лікування

[ред. | ред. код]

Існує правило, не лікувати піогенні гранульоми у вагітних, позаяк вони можуть самостійно пройти після завершення вагітності. Єдиними показаннями до операції чи припікання є періодичні ротові чи носові кровотечі або естетична заклопотаність пацієнта. В більшості випадків піогенних гранульом достатніми лікувальними заходами є консервативна терапія та усунення ймовірних причин виникнення (напр. — уникнення травмування, усунення зубного каменю).

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Hamid Jafarzadeh, Majid Sanatkhani and Nooshin Mohtasham Oral pyogenic granuloma: a review (англ.). Архів оригіналу за 28 травня 2007. Процитовано 11 лютого 2011.
  2. Peter M Nthumba Giant pyogenic granuloma of the thigh: a case report
  3. Wikipedia: Pyogenic granuloma (англ.)
  4. Lee J, Lynde C. Pyogenic granuloma: pyogenic again? Association between pyogenic granuloma and Bartonella (анг.)
  5. I.Levy at al. Is pyogenic granuloma associated with Bartonella infection? (анг.)