Станіслав Данилович (староста) — Вікіпедія

Станіслав Данилович
Народивсябл. 1609
Помер1636(1636)
·загибель
ПохованняКостел Святого Лаврентія
ПідданствоРіч Посполита
Місце проживанняУкраїна
Діяльністьвійськовослужбовець
Alma materСтарий Левенський університет[d]
Посадапосол Сейму Речі Посполитої[d], корсунський старостаd, чигиринський старостаd і червоногородський старостаd
Конфесіякатолик
РідДаниловичі
БатькоІван Данилович
МатиСофія Жолкевська
РодичіСтаніслав Жолкевський (дід)
Брати, сестриСофія Теофіля Даниловичівна
ДітиДанилович Микола
Герб
Герб

Станіслав Данилович на Олеську гербу Сас (бл. 16091636) — руський шляхтич, магнат, військовик, урядник, політичний діяч Речі Посполитої. Вуйко короля Яна ІІІ Собеського.

Життєпис

[ред. | ред. код]
Будівля університету, Інґольштадт

Народився близько 1609 року. За даними Шимона Старовольського, існувала йому епітафія (Осса, лат. Ossa), де було вказано, що помер у 1636 році, а прожив 27 років.[1] Походив із впливового роду Даниловичів. Син Івана Даниловича та його дружини Софії, дочки коронного гетьмана Станіслава Жолкевського.

Навчався в університетах Європи: 1624 р. був записаний на навчання до університету в Інґольштадті, у липні 1626 р. — у католицькому університеті Льовена. Правдоподібно, після цього мав подорож за кордоном, 1628 р. був за кордоном, професор Вернулеус присвятив йому збірник лекцій для студентів.

1631 року: Станіслав Данилович на засіданні сейму (за іншими даними, це трапилось під час похорону короля Сігізмунда ІІІ Вази у Варшаві 16 травня 1632 р.[2]) у гніві відрубав вінницькому старості Адаму Калиновському три пальці правої руки. За це маршальський суд (Люблінський трибунал 1634 р.[2]) наклав на нього баніцію, інфамію (позбавив прав і честі); відтак став старостою корсунським, чигиринським. Оточив себе «відважними вояками, в число яких увійшли і козаки виписок». Весь час воював з татарськими наїздами, не визнаючи ніяких мирних договорів. 1632 р. король Владислав IV Ваза розпочав похід на Смоленськ, С. Данилович з'явився до нього зі своїм полком, сприяв у перемозі над москалями, чим повернув собі втрачені права.

1634 року купив Зіболки та Куликів за 40000 злотих польських.[3]

Під час виборів короля (травень) пограбував маєток калуського старости Калиновського, за що маршалківський суд оголосив йому інфамію. Для зменшення провини взяв участь у війні з московитами (Смоленськ) як командир регіменту, проявив себе здібним, відважним офіцером. Після повернення з війни за сприяння короля у 1635 р. був позбавлений баніції. Ад. Каліновському виплатив 10000 злотих відшкодування, від тюрми відкупився 200000 злотих.[4]

Надгробок Станіслава Даниловича. 1925

Після війни жив у Корсуні. 1633 року передав містечко Звенигородку подільському воєводі Марціну Казановському. Одружився з Мариною Семашко, донькою брацлавського каштеляна Миколи Семашка на Хупкові,[5] і отримав у посаг містечко Хупків, Хупківську й частину Коблінської волості Волинського воєводства (2507 «димів»), також як віно Березне та замок.

За його сприяння матері та бабці в жовківському фарному костелі св. Лаврентія встановили пам'ятний мармуровий надгробок з епітафією по лівій стороні головного вівтаря.[6]

1636 року розмістив у Корсуні свою гвардію по козацьким дворах, чим спричинив напругу у місті. Відібрав у посполитих слободи, осадивши на них старостинських землевласників. С. Данилович також наказав випровадити ченців Микільського монастиря, які володіли дніпровськими угіддями з містечок, заснованих старостинських землевласниками. Під час походу проти татар у Степ як керівник кавалерії восени[4] 1636 (або бл. 1640) р. потрапив у полон до ногайського мурзи Кантеміра. Був страчений (або закатований) синами мурзи Кантеміра в помсту за смерть їхнього брата біля Бурштина (незважаючи на пропозицію викупу[4]). Тіло перевезли до Жовкви, де поховали[7] в родинній гробниці — крипті фарного жовківського костелу св. Лаврентія.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Starovolscius S. Monumenta Sarmatarum. — Cracoviae : in Officina Viduae et Haeredum Francisci Caesarij, 1655. — S. 478—479. (лат.)
  2. а б Spieralski Zb. Kalinowski Adam z Husiatyna h. Kalinowa (1602–1638) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk. — T. XI. — S. 453. (пол.)
  3. Dzibułki // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1881. — Т. II. — S. 268. (пол.)
  4. а б в Czapliński W. Daniłowicz Stanisław (†1636)… — S. 417. (пол.)
  5. Hubków // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1882. — Т. III. — S. 199. (пол.)
  6. Charewiczowa Ł. Daniłowiczowa Zofia, h. Lubicz (ur. ok. 1590 †1634) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności,, 1937. — T. IV, zeszyt 16. — S. 418. (пол.)
  7. Niesiecki К. Korona Polska przy Złotey Wolności… — Т. II. — S. 16. (пол.)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]