Еораптор — Вікіпедія

Еораптор
Період існування: карній
~231–228 млн р. т.
Художнє відтворення
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Архозаври (Archosauria)
Клада: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Sauropodomorpha
Рід: Еораптор (Eoraptor)
Sereno et al. 1993
Вид:
E. lunensis
Біноміальна назва
Eoraptor lunensis
Sereno et al. 199

Еораптор (лат. Eoraptor lunensis) — рід невеликих, легких за статурою, базальних завроподоморфних динозаврів. Один з найдавніших відомих динозаврів і один з найперших завроподоморфів. Він жив приблизно 231—228 мільйонів років тому[1], у часи пізнього тріасу в Західній Гондвані, регіоні, який зараз знаходиться на північному заході Аргентини. Тип і єдиний вид, Eoraptor lunensis, був вперше описаний у 1993 році та відомий за майже повним і добре збереженим скелетом та кількома фрагментами. Еораптор мав кілька форм зубів, що свідчить про те, що він був всеїдним.

Історія знахідки

[ред. | ред. код]
Голотипний зразок

Скам'янілості цього динозавра вперше були виявлені в 1991 році палеонтологом Чиказького університету Полом Серено, в Аргентині, в місці Вальє де ла Луна (ісп. Valle de La Luna, Долина Місяця). Пізніше було виявлено ще кілька добре збережених кістяків.

Етимологія назви

[ред. | ред. код]

Назва типового виду означає «місячний світанковий грабіжник» (дав.-гр. eos / εως означає «ранок» або «зоря», англ. raptor — «грабіжник», лат. lunensis — «місячний», «з Місяця»). Остання частина назви відображає місце першого знаходження решток цього динозавра.

Будова тіла

[ред. | ред. код]
Еораптор у порівнянні з людиною

Постава стрункого тіла — вертикальна, опора на задні ноги, а його передні кінцівки були у два рази коротше задніх і мали по п'ять «пальців». Три з них могли бути використані для полювання та утримання здобичі. Мав приблизно 1 м завдовжки та масу приблизно 10 кг. При бігу він спирався на пальці нижніх кінцівок, припускають, що еораптор був швидким. Є думки, що він був всеїдним. При атаці на живу істоту він рвав її кігтями та гострими зубами. Відсутність рухливого суглоба у нижній щелепі заважала йому полювати на велику здобич.

Таксономічне положення

[ред. | ред. код]
Скелет еораптора.

Будова скелета дозволяє зарахувати еораптора до ряду ящеротазових динозаврів, однак більш точне таксономічне положення роду спірно. Найімовірніше еораптор належить до тероподів.

Theropoda 
 Herrerasauridae 

Staurikosaurus

Herrerasaurus

Chindesaurus

Eoraptor

Daemonosaurus

Tawa

 Neotheropoda 
 Coelophysidae 

Megapnosaurus

Coelophysis

Liliensternus

Zupaysaurus

Cryolophosaurus

Dilophosaurus

Jurassic theropods


Кладограма базується на дослідженнях Г.-Д. Суеса зі співавторами (2011)[2]. Водночас певні деталі будови еораптора (приміром, збільшені ніздрі) характерні для рослиноїдних завроподоморфів[3]. Але Пол Серено у 2013 році заявив, що еораптор не належить до тераподів, а є завроподоморфом[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Alcober, Oscar; Martínez, Ricardo (19 жовтня 2010). A new herrerasaurid (Dinosauria, Saurischia) from the Upper Triassic Ischigualasto Formation of northwestern Argentina. ZooKeys. 63: 55—81. doi:10.3897/zookeys.63.550. ISSN 1313-2970. PMC 3088398. PMID 21594020.{{cite journal}}: Обслуговування CS1: Сторінки з PMC з іншим форматом (посилання)
  2. Hans-Dieter Sues, Sterling J. Nesbitt, David S. Berman and Amy C. Henrici (2011). «A late-surviving basal theropod dinosaur from the latest Triassic of North America». Proceedings of the Royal Society B 278 (1723): 3459-3464
  3. В Аргентине найдены останки небольшого тероподного динозавра триасового периода — Наука и техника — История, археология, палеонтология — Палеонтология — Компьюлента. Архів оригіналу за 26 січня 2011. Процитовано 14 вересня 2012.
  4. Paul C. Sereno, Ricardo N. Martínez & Oscar A. Alcober (2013) Osteology of Eoraptor lunensis (Dinosauria, Sauropodomorpha). Basal sauropodomorphs and the vertebrate fossil record of the Ischigualasto Formation (Late Triassic: Carnian-Norian) of Argentina. Journal of Vertebrate Paleontology Memoir 12: 83-179

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Sereno, P.C., Forster, C.A., Rogers, R.R., and Moneta, A.M. (1993). Primitive dinosaur skeleton from Argentina and the early evolution of the Dinosauria. Nature 361, 64-66.
  • Paul G.S., The Princeton Field Guide to Dinosaurs (Princeton University Press, 2010), p. 68.

Посилання

[ред. | ред. код]