Даву (бронепалубен крайцер) – Уикипедия

Тази статия е за крайцера. За френския маршал вижте Луи Даву.

„Даву“
Davout
Бронепалубният крайцер „Даву“, скица с неосъщественото му ветрилно стъкмяване
Флаг Франция
Клас и типБронепалубен крайцер
Следващ типСуше
Предшестващ типАмирал Сесил
ПроизводителArsenal de Toulon в Тулон, Франция
Служба
Заложенсептември 1887 г.
Спуснат на водаоктомври 1889 г.
Влиза в строй1891 г.
Изведен от
експлоатация
утилизиран през 1910 г.
Състояниеизвън експлоатация
Основни характеристики
Водоизместимост3080 t (нормална)
Дължина88 m
Ширина12 m
Газене6,58 m
Броняна палубата: 50 – 100 mm;
на бойната рубка: 70 mm
Задвижване2 парни машини с тройно разширение, 8 парни котли
Мощност9000 к.с. (6,6 МВт)
Движител2 гребни винта
Скорост20,7 възела
(38,3 km/h)
Далечина на
плаване
4000 морски мили;
Запас гориво: 840 t въглища
Екипаж329 души
Кръстен в чест на:
Маршал Луи Даву
Въоръжение
Артилерия6×1 164 mm;
4×1 65 mm;
4×1 47 mm;
2×1 37 mm
Торпедно
въоръжение
6×1 355 mm ТА[1]
„Даву“ в Общомедия

„Даву“ (на френски: Davout) е бронепалубен крайцер от 3-ти ранг на Националните военноморски сили на Франция, родоначалник на френските бронепалубни крайцери с малка водоизместимост. По негов образец са построени значителен брой крайцери, доста близки по конструкция и силует. Това е първият френски крайцер без ветрилно стъкмяване[2]. По-късна версия на „Даву“ става крайцерът „Суше“.

Наречен е в чест на маршала на Франция Луи Никола Даву, герой от Наполеоновите войни, който се прославя със своята победа над пруската армия в Ауерщедското сражение.

Най-характерните черти на „Даву“ са огромния плугообразен таран, скосената кърма и силно извитите бордове, с цел да се осигури по-добър ъгъл за обстрел на артилерията. Крайцерът първоначално получава масивни мачти с марсове, които впоследствие са заменени с леки такива.

От шестте 164 mm оръдия две се намират в носовата част водят стрелба през амбразури, право по курса, останалите са разположени в спонсони, в централната част на крайцера.

Защитата на крайцера е от черупковидна (карапасна) бронирана палуба. Тя е над водолинията на 0,5 метра в централната част на кораба и се извива към бордовете до 1,16 метра под нивото на водата. Над палубата има кофердам, пълен с целулоза, широк 1,2 метра.

Силовата установка е захранвана с пара от осем цилиндрични огнетръбни котли. Самите машини имат експериментални обърнати цилиндри.

История на службата

[редактиране | редактиране на кода]

„Даву“ е заложен през септември 1887 г. на стапелите на арсенала на ВМС в Тулон. На вода е спуснат през октомври 1889 г., а в строй влиза през 1891 г. В 1901 г. крайцерът преминава превъоръжение с оръдия нов модел, броя на торпедните апарати е съкратено до четири, а после на два. Изведен е от експлоатация през 1910 година.

  1. Всички характеристики са приведени според Ненахов Ю. Ю. Указ. Соч. С. 200.
  2. Campbell , с. 309.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Даву (бронепалубный крейсер)“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​