Bronisław Bladocha – Wikipedia, wolna encyklopedia

Bronisław Henryk Bladocha
Data i miejsce urodzenia

1948
Polska

Zawód, zajęcie

politolog, wykładowca akademicki

Tytuł naukowy

doktor

Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach

Stanowisko

adiunkt, nauczyciel akademicki

Bronisław Henryk Bladocha (ur. 1948[1]) – polski politolog, specjalizujący się w polityce samorządowej i prawie prasowym; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Warszawie, Łodzi, Toruniu i Polkowicach[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1948 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej podjął studia politologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w 1973 roku dyplomem magistra. Bezpośrednio po ukończeniu studiów znalazł zatrudnienie w placówkach przemysłowych w Wielkopolsce takich jak: PZF Polfa, gdzie doszedł do stanowiska dyrektora oraz Glaxo Smith Kline w Poznaniu[3]. W 1996 uzyskał na swojej macierzystej uczelni stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce o specjalności prawo prasowe na podstawie pracy pt. System prasowy Republiki Federalnej Niemiec, napisanej pod kierunkiem prof. Jacka Sobczaka[4].

W tym samym roku został adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych swojej macierzystej uczelni[2]. Poza tym wykładał w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie, na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wydziale Zamiejscowym w Człuchowie Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Poza tym przez pewien okres był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Politologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu[2].

Poza tym na początku XXI wieku wziął udział w utworzeniu w Polkowicach Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki, gdzie wykładał międzynarodowe stosunki polityczne dla studentów tego kierunku. W 2004 roku został tam wybrany na stanowisko pierwszego dziekana Wydziału Nauk Społecznych[3]. Dwa lata później objął urząd rektora tej uczelni, który pełnił do 2010 roku[5].

Dorobek naukowy

[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Bronisława Bladocha koncentrują się wokół problematyki związanej z systemami prasowymi państw europejskich, systemami politycznymi, prasoznawstwem oraz komunikacją społeczną[3]. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Do najważniejszych z nich należą[6]:

  • System prasowy RFN, Poznań 2000.
  • Wolność słowa w systemie medialnym Wielkiej Brytanii, Toruń 2003.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Informacja na stronie KRS [on-line] [dostęp: 12.12.2012]
  2. a b c Dr Bronisław Henryk Bladocha, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2012-12-24].
  3. a b c Biografia Bronisława Bladocha na stronie Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach [on-line][dostęp: 23.12.2012]
  4. System prasowy Republiki Federalnej Niemiec w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-12-23].
  5. Nowy Rektor DWSPiT, informacja z 31 VIII 2010 roku w „TV Master” [on-line] [dostęp: 24.12.2012]
  6. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na 24 XII 2012 roku

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]