Kościół św. Katarzyny w Szczecinie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół św. Katarzyny
w Szczecinie
Zabytek: nr rej. A-858 z dnia 29.06.1993 r.[1]
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Wyznanie
Kościół
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Szczecinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Szczecinie”
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Szczecinie”
Ziemia53°25′34″N 14°30′03″E/53,426111 14,500833

Kościół Świętej Katarzyny w Szczecinie – obecnie nieużytkowany kościół znajdujący się na szczecińskim osiedlu Świerczewo. Budowla stoi w dość nietypowym miejscu, bo na terenie hurtowni, otoczona magazynami. Dawniej znajdowała się na terenie folwarku.

Jest to budowla gotycka. Pierwsza wzmianka o niej datowana jest na 1424 rok. Wybudowano ją z cegły i kamienia na planie prostokąta, bez wieży i prezbiterium. W XVII wieku dwa razy była niszczona i odbudowywana. W XIX wieku, w czasie wojen napoleońskich uległa poważnej dewastacji. Następnie umieszczono w niej lazaret. Na początku ubiegłego stulecia we wnętrzu został urządzony magazyn narzędzi. W dwudziestoleciu międzywojennym, świątynia została odremontowana i ponownie odprawiały się w niej nabożeństwa. Kościół przetrwał II wojnę światową, ale nie pełnił już funkcji sakralnych.

Obiekt przejęła spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” i do 1990 roku użytkowała go jako magazyn skór. Przez długi czas budowla była w bardzo złym stanie technicznym. Okna i drzwi były zakryte kratami, dach pokryty folią, a mury podparte belkami[2]. W 2019 roku kontrola wymusiła na właścicielu podjęcie prac zabezpieczających. Ostateczna decyzja o rozpoczęciu remontu zapadła w 2021 roku. Do prac przystąpiono w maju 2024 roku. Obejmują one więźbę dachową, która jest w złym stanie technicznym, a także stropy, wypełnienia i ściany szczytowe[3].


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2010-05-12].
  2. Średniowieczny kościół w środku bazy. sedina.pl. [dostęp 2013-10-29]. (pol.).
  3. Mateusz Rzepecki, Rozpoczął się remont zabytkowego kościoła na Świerczewie [online], Radio Szczecin, 29 maja 2024 [dostęp 2024-05-29] (pol.).