Мікрофібра — Вікіпедія
Мікрофібра | |
Мікрофібра у Вікісховищі |
Мікрофібра (англ. microfiber або microfibre) або мікроволокно — тканина, вироблена з волокон поліестеру[1], також може складатися з волокон поліаміду й інших полімерів. Свою назву тканина отримала через товщину волокон, яка дорівнює кільком мікрометрам. Мікроволокно використовується у виробництві тканих, нетканих і трикотажних тканин. Також мікрофібра може бути використана у виробництві одягу, оббивці, в промислових фільтрах, у прибиральній продукції.
Мікроволокно виготовляється з волокна розміром менше 1 ден, волокна об'єднуються для формування пряжі. Сучасна нитка мікроволокна при довжині в 100 000 метрів важить всього 6 грамів.[1]
Виробництво надтонкого волокна (менше 0,7 ден) почалося в кінці 1950 року з використанням технології кручення нитки з розплавленої маси. Мікроволокно було розроблено в Японії у 1976 році.
У виробництві мікроволокна використовують поліамід та поліестери. Поліамідна нитка заздалегідь готується — їй надають зіркоподібну форму. Потім підготовлену поліамідну нитку опускають в розплавлений поліефір, пропускають через найтонші отвори і потім охолоджують. Після охолодження нитки поліефіру відокремлюються від поліамідної основи і відправляються на виробництво тканини.
Виробництво мікроволокна — високоточний процес, оскільки необхідно отримати полімерну нитку з діаметром в одну десяту або навіть в соті частки міліметра. Для виробництва мікроволокна використовуються екструдери (від лат. Extrudo — видавлювати) — машини для розм'якшення (пластикації) матеріалів та надавання їм форми шляхом продавлювання через профілюючий інструмент (так звану екструзійну голівку), перетин якого відповідає конфігурації виробу. Процес переробки матеріалів в екструдері називається екструзією.
Оскільки останнім часом мікроволокно видавлюють у формі подвійної нитки (внутрішня поліамідна «зірочка» і зовнішній поліестеровий контур), технологія його виробництва ще більше ускладнилася. На виході з екструдера, охолодження подвійної нитки водою призводить до відділення поліамідної і поліестерової складових нитки, в результаті чого кожна мікронитка має дуже високу площу мікрозазору, що і призводить до високої всмоктуючої здатності тканини.
Кінцева якість мікроволокна залежить від геометричних параметрів ниток, конуса стиснення в екструдері, температурного режиму тощо.
Мікроволокно має високу стійкість, багату палітру яскравих відтінків, повністю піддається пранню. Тканини з мікроволокна мають підвищену поглинальну здатність завдяки дуже малому діаметру перетину нитки (тканина виходить більш «губчастою»).
Підходить для виробництва м'яких меблів.
- Не залишає після себе волокон
- Не линяє
- Не скачується
- Рідини не проникають всередину волокна
- Вбирає набагато більше води, ніж звичайна тканина
- Швидко висихає після прання
Застосовується для виробництва одягу. Завдяки насиченості повітрям тканина з мікроволокна має здатність добре зберігати тепло, при цьому одяг може бути легшим і тоншим у порівнянні зі зробленим з інших тканин.
- Оскільки в основі мікроволокна лежить поліестерова нитка, його не рекомендується сушити на батареях, прасувати або піддавати тепловій обробці.
- Після накопичення достатньої кількості жиру в полотні з мікрофібри воно повністю втрачає здатність вбирати воду.
Сфери використання мікрофібри останнім часом значно розширились:
- Найчастіше з мікроволокна виготовляють товари для прибирання. Мікрофібра має чудову властивість видаляти жир і пил без хімічних засобів, тому з неї шиють серветки для миття посуду, протирання чи чищення поверхонь. А завдяки своїм ефективним поглинаючим властивостям, мікрофібра є найкращим матеріалом для виготовлення килимків для ванни та передпокою.
- Мікроволокно також застосовується у виробництві постільної білизни, ковдр, пледів і навіть штор. Вироби з цієї тканини довговічні та гіпоалергенні.
- З мікроволокна виготовляють чимало різних видів тканин, які активно використовуються у фешн-індустрії. З цього матеріалу шиють одяг для спорту та відпочинку (пончо, халабани, спортивні костюми, топи), сукні, костюми для дому, спідню білизну, панчішні вироби та шкарпетки.
- Дуже поширеними є рушники з мікрофібри всіх розмірів: маленькі для лиця, середніх розмірів спортивні, або великі туристичні й банні рушники.
- Крім того, мікрофібра використовується для виготовлення фільтрів на виробництві, оскільки цей матеріал дешевший і довговічніший, ніж звичайні губки.[2]
- ↑ а б Николаев Г. Тряпка будущего // Наука и жизнь : журнал. — 2001. — Вып. 1.
- ↑ Мікрофібра — що це за тканина ✔️ склад властивості тканини, догляд. GannaPRO (укр.). 23 вересня 2019. Архів оригіналу за 25 листопада 2021. Процитовано 25 листопада 2021.
Це незавершена стаття про текстиль. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |