Список озер України — Вікіпедія

Частина серії статей на тему:
Озера
Озеро Синевир, Східні Карпати, Україна
Шаблон ШаблониКатегорія Категорія Портал

На території України близько 20 тис. озер[1], з них 7 тис. площею понад 10 га. Вони утворюють озерні краї. Як правило, озера розташовані в заплавах річок, переважно в Поліссі.

Озеро Світязь, Шацькі озера
Озеро Світязь, Шацькі озера

У басейнах Західного Бугу та Прип'яті розташовані Шацькі озера (понад 30 прісноводних водойм), є дві версії щодо походження Шацьких озер. Прихильники першої вважають, що озера є реліктовими залишками гігантської за розмірами водойми, яка утворилась після танення Дніпровського льодовика понад 100 тисяч років тому. Згідно з другою гіпотезою, Шацькі озера мають карстове походження і сформувалися після опускання окремих тектонічних блоків[2]. Найглибоководніше серед них — Світязь. Разом із навколишніми ландшафтами вони утворюють Шацький національний парк[3].

Озеро Синевир у весняні дні
Озеро Синевир у весняні дні

У Карпатських горах більшість озер невеликі, але глибокі. Вода в них прісна, чиста й холодна. Особливим серед них є озеро Синевир[4]. Більшість озер в українських Карапатах мають льодовикове походження (утворені в улоговинах, які виникли під тиском льодовика). Через глибину та місцерозташування озера холодні та не мають живності[5].

На Подільській височині озера невеликі й неглибокі. Влітку вони добре прогріваються.

Багато озер утворилося біля річки Дунай. Найбільше прісне серед них — Ялпуг[6], а найглибше — Кагул[7].

На узбережжі Чорного моря є солоні озера-лимани. Солоними озерами багатий Крим. Найвідоміше з них — озеро Сиваш[7], з якого добувають кухонну сіль[8] та інші корисні речовини. Багато кримських озер влітку пересихають[9].

Затоки Шацьких озер
Затоки Шацьких озер

На території України нараховується близько 50 тисяч штучних водойм — ставків[10]. Селяни з глибокої давнини створювали ставки, перегороджуючи земляними насипами гирла балок і неглибоких ярів[11]. Ставки служили сховищами води, використовувалися для розведення риби й водоплавної птиці. Ставки, як правило, оточені заростями верб.

Озера

[ред. | ред. код]
Блакитне озеро на півдні с. Єлизаветівка (Січеславщина)
Блакитне озеро на півдні с. Єлизаветівка (Січеславщина)

Лимани

[ред. | ред. код]
Тилігульський лиман поблизу дельтадрому «Калинівка»
  • Дністровський лиман (360 км²) — один із лиманів Чорного моря, з яким з'єднаний вузькою протокою. Відокремлений від моря косою Бугаз.
  • Сасик (Кундук) (205 км²) — лиман на території Татарбунарського та Кілійського районів Одеської області, на північно-західному узбережжі Чорного моря
  • Молочний лиман (168 км²) — лиман річки Молочної, розташований на півдні Запорізької області
  • Тилігульський лиман (70—150 км²) — лиман на півдні України (на території Одеської та Миколаївської областей)
  • Хаджибейський лиман (70 км²) — лиман на північно-західному узбережжі Чорного моря, на північний захід від Одеси.
  • Куяльницький лиман (52-60 км²) — лікувальний солоний лиман на північно-західному узбережжі Чорного моря, на північний захід від Одеси та на захід від Хаджибейського лиману. На березі лиману знаходяться 3 санаторії на 1000 осіб кожен.

Список озер України

[ред. | ред. код]

Озеро Світязь

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Озеро. ВУЕ (укр.). Процитовано 1 березня 2023.
  2. Шацькі озера. UA.IGotoWorld.com. Процитовано 1 березня 2023.
  3. Чугуєнко М. В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. — Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2006. — 128 с. іл.
  4. Озеро Синевир | 7 чудес України. Процитовано 1 березня 2023.
  5. Озеро (українська) . Процитовано 1 березня 2023.
  6. Собора, Інна (18 червня 2022). Цікава Україна: вісім озер, які варто побачити. Український інтерес. Процитовано 1 березня 2023.
  7. а б в Карта найцікавіших туристичних місць і визначних пам'яток України | DISCOVER.UA. discover.ua (укр.). Процитовано 1 березня 2023.
  8. Соленые озера в Украине. Ukraine IS (ru-RU) . 2 травня 2019. Процитовано 1 березня 2023.
  9. Екокатастрофа в окупованому Криму: чому зникають унікальні озера і коли півострів може повністю обміліти. ТСН.ua (укр.). 27 жовтня 2020. Процитовано 1 березня 2023.
  10. Водний фонд України. Штучні водойми: водосховища і ставки: Довідник [Архівовано 11 грудня 2020 у Wayback Machine.] / За ред. В. К. Хільчевського, В. В. Гребеня. — К.: Інтерпрес, 2014. — 164 с. ISBN 978-96501-098-2
  11. Штучні водойми: на яких землях створюються. uteka.ua (рос.). Процитовано 1 березня 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]