Spotkanie Szefów Rządów Państw Wspólnoty Narodów 2005 – Wikipedia, wolna encyklopedia
Data | 25–27 listopada 2005 |
---|---|
Miejsce |
Spotkanie Szefów Rządów Wspólnoty Narodów 2005 (ang. Commonwealth Heads of Government Meeting 2005) było dziewiętnastym spotkaniem szefów rządów państw Wspólnoty Narodów. Konferencja odbyła się w dniach od 25 do 27 listopada 2005 w Valletcie na Malcie. Jej gospodarzem był ówczesny premier Lawrence Gonzi.
Malta jest najmniejszym krajem, który kiedykolwiek gościł Commonwealth Heads of Government Meeting, co zobligowało kraj do dużego wysiłku[1]. Niemniej jednak wydarzenie przebiegło gładko, naznaczone wizytą zarówno królowej Elżbiety II, przywódcy Wspólnoty Narodów, jak i brytyjskiego lotniskowca HMS „Illustrious”.
Ministerialna grupa działania Wspólnoty Narodów
[edytuj | edytuj kod]Ministerialna grupa działania Wspólnoty Narodów (CMAG) mocno skrytykowała stanowisko zajmowane przez prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa i przezwyciężyła opozycję Pakistanu, aby zadeklarować, że zajmowanie przez niego dwóch stanowisk, prezydenta i szefa sztabu armii, jest „niezgodne z podstawowymi zasadami demokracji i duchem zasad Wspólnoty Harare” i „dopóki te dwa urzędy nie zostaną oddzielone, proces demokratyzacji nie będzie nieodwracalny"[1].
Komentatorzy i media zwróciły uwagę na brak dyskusji na temat Ugandy[1], w którym to kraju lider opozycji Kizza Besigye został aresztowany kilka dni przed CHOGM i dwa miesiące przed pierwszymi wyborami wielopartyjnymi w kraju od czasu objęcia władzy przez Yoweri Museveni w 1986. Kampala, stolicy Ugandy, już była zaangażowana w organizację CHOGM 2007 , a przywódcy Wspólnoty Narodów mieli pełną świadomość, że zorganizowanie spotkania głów rządów państw Wspólnoty w kraju, który został uznany za niedemokratyczny, źle wpłynęłoby na Sekretariat Wspólnoty Narodów i podważyłoby zaangażowanie Wspólnoty Narodów w przestrzeganie praw człowieka i dobry sposób rządzenia[1].
Członkostwo w Ministerialnej Grupie Działania zmieniło się ponownie, Malezja, Papua-Nowa Gwinea, Saint Lucia i Wielka Brytania dołączyły do niej, zaś Bahamy, Indie, Samoa i Nigeria opuściły[1].