Graniczna Placówka Kontrolna Piwniczna – Wikipedia, wolna encyklopedia

GPK Piwniczna
GPK SG w Piwnicznej-Zdroju
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1970[a]

Rozformowanie

24 sierpnia 2005 (przekształcenia)

Tradycje
Kontynuacja

Placówka SG
w Piwnicznej-Zdroju

Organizacja
Dyslokacja

Piwniczna-Zdrój[1]

Formacja

Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna

Podległość

Komenda Wojewódzka MO
3 Karpacka Brygada WOP
Karpacka Brygada WOP
Karpacki Oddział SG

Graniczna Placówka Kontrolna Piwniczna – zlikwidowany pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio przejściu granicznym na granicy państwowej z Czechosłowacją.

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Piwnicznej-Zdroju – zlikwidowana graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją/Republiką Słowacką[b].

Formowanie i zmiany organizacyjne

[edytuj | edytuj kod]

Graniczne Przejście Kontrolne Piwniczna, z siedzibą w miejscowości Piwniczna-Zdrój, została utworzona w 1970 na bazie przejścia małego ruchu granicznego Piwniczna-Mníšek nad Popradom – otwarto odrębne od Strażnicy WOP w Piwnicznej, drogowe przejście graniczne czynne całodobowo. Początkowo podlegało pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ponieważ w zakres kompetencji MSW przekazany był cały proces kontroli ruchu granicznego oraz ochrona GPK. Wycofano się z tego rozwiązania w końcu 1971, ponieważ od 1 października 1971 WOP został podporządkowany pod względem operacyjnym pod MSW (pod względem gospodarczym – od 1 stycznia 1972). Do WOP powrócił też cały pion kontroli ruchu granicznego wraz z przejściami granicznymi. Przywrócono jednolity system ochrony granicy państwa. GPK Piwniczna została włączona w struktury dowódcy 3. Karpackiej Brygady WOP, w Nowym Sączu, następnie od 1976 Karpackiej Brygady WOP[2] i tak funkcjonowała do 15 maja 1991.

Straż Graniczna:

16 maja 1991 graniczna placówka kontrolna przejęta została przez Karpacki Oddział Straży Granicznej[3] i przyjęła nazwę Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Piwnicznej-Zdroju[4] (GPK SG w Piwnicznej-Zdroju).

W ramach reorganizacji struktur Straży Granicznej związanej z przygotowaniem Polski do wstąpienia, do Unii Europejskiej i przystąpieniem do Traktatu z Schengen. Podczas restrukturyzacji wprowadzono kompleksową ochronę granicy już na najniższym szczeblu organizacyjnym tj. strażnica i graniczna placówka kontrolna. Wprowadzona całościowa ochrona granicy zniosła podział na graniczne jednostki organizacyjne ochraniające tylko tzw. „zieloną granicę” i prowadzące tylko kontrole ruchu granicznego. W wyniku tego 2 stycznia 2003 GPK SG w Piwnicznej-Zdroju przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny, po rozformowanej strażnicy SG w Piwnicznej-Zdroju[c][4]

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Piwnicznej-Zdroju funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 i 24 sierpnia 2005, Ustawą z 22 kwietnia 2005 O zmianie ustawy o Straży Granicznej....[d], została przekształcona na Placówkę Straży Granicznej w Piwnicznej-Zdroju (PSG w Piwnicznej-Zdroju) w strukturach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[e]

Ochrona granicy

[edytuj | edytuj kod]
Straż Graniczna:

2 stycznia 2003 GPK SG w Piwnicznej-Zdroju przejęła pod ochronę odcinek granicy państwowej po rozwiązanej strażnicy SG w Piwnicznej-Zdroju[4].

Podległe przejścia graniczne

[edytuj | edytuj kod]

Komendanci/dowódcy granicznej placówki kontrolnej

[edytuj | edytuj kod]
  • kpt. Tadeusz Mazurkiewicz (1.12.1972[f]–30.06.1981)[5]
  • ppłk Antoni Lorenc (1.05.1987[g]–był 31.07.1990[6]).
  1. Od 1991 graniczna placówka kontrolna Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 z Republiką Słowacką.
  3. Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 13 grudnia 2002 zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  4. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).
  5. Zarządzenie nr Z-53 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 24 sierpnia 2005 w sprawie utworzenia placówek i dywizjonów Straży Granicznej, określenia ich terytorialnego zasięgu działania, a także określenia szczegółowego zakresu zadań terenowych organów Straży Granicznej oraz organizacji komend oddziałów, placówek i dywizjonów.
  6. kpt. Tadeusz Mazurkiewicz do 30.11.1972 zastępca d-cy GPK w Piwnicznej 3 Karpackiej Brygady WOP.
  7. Antoni Lorenc do 30.04.1987 k-nt GPK w Muszynie Karpackiej Brygady WOP.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lokalny portal informacyjny: Nowy Sącz, Grybów, Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Grybów. nowy-sacz.informator-lokalny.pl. [dostęp 2017-05-26]. (pol.).
  2. Zarząd Regionu Sądeckiego Związku Emerytów i Rencistów SG: Zarys historii Karpackiej Brygady WOP. [w:] Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej [on-line]. emeryci-sg.org.pl, 2017-05-26. [dostęp 2017-05-26]. (pol.).
  3. Łach 2013 ↓, s. 291.
  4. a b c d muzeumsg–KaOSG ↓.
  5. Tadeusz Mazurkiewicz. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej IPN [on-line]. katalog.bip.ipn.gov.pl, 2019. [dostęp 2024-03-12]. (pol.).)
  6. Antoni Lorenc. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej IPN [on-line]. katalog.bip.ipn.gov.pl, 2019. [dostęp 2024-02-27]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]