Antoni (Prostichin) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Antoni
Aleksiej Prostichin
Biskup sławgorodzki i kamieński
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

20 października 1976
Głazow

Biskup sarapulski i możgiński
Okres sprawowania

2015–2021

Biskup sławgorodzki i kamieński
Okres sprawowania

od 2021

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia sławgorodzka

Śluby zakonne

14 kwietnia 2009

Diakonat

2002

Prezbiterat

2003

Nominacja biskupia

24 grudnia 2015

Chirotonia biskupia

28 grudnia 2015

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

28 grudnia 2015

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Monaster Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Warsonofiusz (Sudakow), Rościsław (Diewiatow), Wiktoryn (Kostienkow), Teognost (Guzikow), Ambroży (Jermakow), Nazariusz (Ławrinienko), Sawa (Michiejew), Wiktor (Siergiejew), Tichon (Szewkunow)

Antoni, imię świeckie Aleksiej Wiktorowicz Prostichin (ur. 20 października 1976 w Głazowie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny robotniczej. Ukończył szkołę duchowną w Wołgogradzie w 1995, po czym wstąpił jako posłusznik do monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego w Sauszkinie. W 1996 musiał go opuścić, by odbyć zasadniczą służbę wojskową. W 2002 w soborze św. Aleksandra Newskiego w Iżewsku arcybiskup iżewski i udmurcki Mikołaj wyświęcił go na diakona. W roku następnym ten sam hierarcha udzielił mu święceń kapłańskich, kierując go do służby w cerkwi Przemienienia Pańskiego w Głazowie, cerkwi Opieki Matki Bożej w Siewie oraz cerkwi Trójcy Świętej w Poninie. W 2009 zakończył służbę w eparchii iżewskiej i udmurckiej i zamieszkał w Ławrze św. Aleksandra Newskiego w Petersburgu. Również w tym samym roku ukończył w trybie zaocznym naukę w seminarium duchownym w Moskwie[1].

14 kwietnia 2009 namiestnik Ławry, archimandryta Nazariusz, przyjął od niego wieczyste śluby mnisze i nadał mu imię zakonne Antoni na cześć świętego mnicha Antoniego Dymskiego. W 2012 w trybie zaocznym rozpoczął studia prawnicze w Instytucie Zewnętrznych Stosunków Gospodarczych, Ekonomii i Prawa w Petersburgu. Trzy lata później, również w trybie zaocznym, ukończył studia na Petersburskiej Akademii Duchownej[1].

24 grudnia 2015 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa sarapulskiego i możgińskiego. W związku z tym następnego dnia otrzymał godność archimandryty. Na biskupa został wyświęcony 28 grudnia 2015 w monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w asyście innych hierarchów[1]. We wrześniu 2021 r. przeniesiony na katedrę sławgorodzką[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]